„Jeszcze 20 zabitych i będzie Boże Narodzenie!” – ten czarny humor odnosi się do tempa „feminicydów” (zabójstw kobiet przez partnerów) we Francji. Od początku roku było ich już 137. Paryską manifestację przeciw przemocy wobec kobiet otwierał kolektyw My Wszystkie z transparentami i napisami przeciw gwałtownemu patriarchatowi i państwu. „Wymiar sprawiedliwości to wspólnik, państwo jest winne!” – skandowały uczestniczki. Podobnie było w 30 innych miastach.

„Ja też chcę być wyzwolona od patriarchatu”. twitter

Z kobietami manifestowali też mężczyźni – manifestację poparły lewicowe związki zawodowe, „żółte kamizelki” i 70 innych organizacji, partii i stowarzyszeń. Przeważał fioletowy kolor kart z hasłami, kolor, który powinien być kojarzony z walką kobiet i feminizmem. Przeważało surowe potępienie męskich gwałtów, ale było też trochę humoru: „Wyzwólcie się od samców, zostańcie lesbijkami”.

„Męska dominacja drży!” – można było przeczytać na gołym biuście jednej z manifestantek Femenu. Działaczki, które tradycyjnie przyciągają najwięcej fotografów, demonstrowały w ten sposób swoje krótkie komunikaty: „Patriarchat na kolana!”, „Cel: obalenie patriarchatu!”, „Nie chciałam umierać!”… Było ich ok. kilkadziesiąt, grały zombie zabitych kobiet, policja nie interweniowała.

W Paryżu na manifestację przyszło ponad 50 tys. ludzi, to wielki sukces. We Francji seksistowskie traktowanie, czy agresje seksualne należą do codzienności, jak w innych krajach. Wiele kobiet odmawia zgłaszania przemocy w rodzinie, ze strachu lub miłości; statystyki rzadko oddają (gorszą) rzeczywistość. Brak poczucia bezpieczeństwa i obojętność władzy wywołuje coraz żywsze protesty. „To była historyczna manifestacja” – mówiła jedna z organizatorek Caroline de Haas, przekonana, że „świadomość tych problemów w społeczeństwie bardzo wzrosła”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. No dobra. Mężczyźni są silniejsi i dlatego kobiety częściej giną. To samo dotyczy dzieci.
  ,,Z analiz wynika, że w 2008 r. francuskie sprawczynie zrealizowały o 21,7%
  przestępstw z użyciem przemocy więcej niż w 2003 r., ponadto liczba nieletnich
  kobiet realizujących akty przemocy uległa podwojeniu w ciągu 5 lat (z 3521
  w 2003 r. do 7079 w 2008 r. – wzrost o ponad 100%)”.

  Dane z dostępnego opracowania sporządzonego we Francji. dotyczy co prawda okresu sprzed dekady jednak trend się utrzymuje,a wyniki wcześniejszych zestawień wskazują na silną tendencje wzrostową…
  Czyli wygląda na to, że i francuskie panie sroce spod ogona nie wypadły i odpowiadają siła na siłę.
  Chyba właśnie dlatego otrzymujemy od red. JSz. tylko POŁOWĘ INFORMACJI jaka powinna się tu znaleźć.

  Po prostu życie we Francji uległo daleko idącej brutalizacji, a na tym tracą najsłabsi (jak zwykle bywa na całym świecie) i stają się ofiarami przemocy albo popełniają samobójstwa.
  Nie jest to coś pozytywnego, jednak pokazywanie w krzywym zwierciadle poprzez protesty feministek, jest prostą grą na uczuciach obliczoną na wywołanie efektu emocjonalnego., a w konsekwencji poparcia kolejnej bzdury ustawodawczej en bloc, bez zastanowienia nad jej konsekwencjami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …