Lewica wniosła dziś do Sejmu trzy projekty ustaw dotyczących legalizacji marihuany. Zmiany mają dotyczyć dekryminalizacji niewielkich ilości na własny użytek, ułatwienia uprawy konopi przemysłowej oraz legalizacji marihuany medycznej.

Legalne posiadanie na własny użytek

„Proponowane zmiany w ustawie o zapobieganiu narkomanii mają na celu racjonalizację przepisów dot. kar za posiadanie przez osoby dorosłe niewielkich ilości marihuany i haszyszu na własne potrzeby. Projektodawca przewiduje, że posiadanie niewielkich ilości marihuany i haszyszu na własne potrzeby nie będzie karane (do 5 gramów) lub będzie karane grzywną (od 5 do 10 gramów)” – czytamy w uzasadnieniu zaproponowanej przez Lewicę ustawy.

Równocześnie planowana jest dekryminalizacja posiadania 4 krzaków konopi na gospodarstwo domowe. Zachodzi tu jednak sprzeczność, ponieważ jak piszą Wolne Konopie, „ilość 5 gramów jest głęboko niespójna z drugim założeniem projektu tj. dekryminalizacją uprawy 4 krzaków konopi w miejscu zamieszkania. Bez specjalistycznej wiedzy i technologii dotyczącej uprawy, minimalna ilość suszu możliwa do uzyskania z jednego krzaka wynosi 20-30 gramów kwiatów, są jednak rośliny, z których można uzyskać znacznie więcej”.

Planowana liberalizacja ma dotyczyć „rekreacyjnego” używania marihuany, ponieważ „nikt nie powinien iść siedzieć na jointa” – napisał na Facebooku poseł Maciej Konieczny.

Legalizacja medycznej marihuany

Proponowane zmiany zakładają umożliwienie uprawy konopi innych niż włókniste na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa oraz nadzoru nad tymi uprawami, wprowadzenie do polskiego porządku prawnego pojęć „stan po użyciu tetrahydrokannabinolu” i „stan upojenia tetrahydrokannabinolem”, analogicznych do stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości.

Mamy to! ? Złożyliśmy właśnie u Marszałek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pakiet Ustaw Konopnych! ☘️?

Projekty naszych…

Opublikowany przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany Wtorek, 20 kwietnia 2021

Celem jest też umożliwienie pacjentom przyjmującym produkty lecznicze sporządzone z konopi innych niż włókniste przetwarzanie i przerabianie na własny użytek tych produktów leczniczych oraz uchylenie przepisu uniemożliwiającego wydawanie świadczeniobiorcy leków recepturowych przygotowanych z surowców farmaceutycznych za opłatą ryczałtową. Projekt zakłada również przygotowanie lekarzy i farmaceutów lepszego zapoznania się z medycznym zastosowaniem marihuany.

Konopie przemysłowe wedle projektu ustawy miałyby mieć zwiększony poziom dopuszczalnego THC, zniesiony obowiązek rejonizacji i zgłaszania upraw oraz rozszerzenie katalogu zastosowań.

Zmiany zostały przygotowane przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany i złożony dziś przez posłów Lewicy w Sejmie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…