To musi być trudny moment dla fanatyków z Instytutu Pamięci Narodowej. Karol Marks ponownie będzie patronem jednej z ulic w Boguszowie-Gorcach. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok nakazujący przywrócenie starej nazwy.

Ulica Karola Marksa pojawiła się w dolnośląskiej miejscowości zaraz po II wojnie światowej. Kiedy wraz z rządami PiS nadszedł obłęd dekomunizacji, mieszkańcy Boguszowa-Gorców byli niemile zaskoczeni, że nazwisko rewolucyjnego filozofa może niebawem zniknąć z tablic. „Nikomu tutaj nie przeszkadza Karol Marks. To nie jest dobre, kiedy Warszawa wtrąca się w nasze sprawy i nakazuje takie zmiany. To my powinniśmy o tym decydować” – ten wpis pojawił się na lokalnym forum fejsbukowym we wrześniu 2016 roku. Dwa miesiące wcześniej władze gminy zwróciły się do IPN z wnioskiem o wskazanie nazw ulic, których nazwy mogą ulec zmianie w myśl ustawy dekomunizacyjnej. Co ciekawe, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wskazała na konieczność likwidacji kilku patronatów, jednak wśród nich nie było ulicy Karola Marksa.

Mimo jednoznacznego wskazania, burmistrz gminy zwrócił się o ponowne rozpatrzenie sprawy do IPN, jakby nie dowierzając, ze Marks nie został wytypowany. Odpowiedź nie pozostawiała wątpliwości. „Karol Marks jako patron ulicy może budzić kontrowersje, nie pozostaje jednak w sprzeczności z art. 1 ustawy o zakazie propagowania systemów totalitarnych” – stwierdziła Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jednak w 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej postanowił zacieśnić pętle. Zmieniła się wykładnia, a konkretnie nastąpiła prawicowa radykalizacja, w wyniku czego Karol Marks został uznany za komunistycznego zbrodniarza.

patronite

Co ważne, o wyrzuceniu Marksa nie zadecydowała nawet dolnośląska komórka IPN, lecz Maciej Korkuć, funkcjonariusz Instytutu, deklarujący się jako „historyk”. Wystarczy podstawowy research, by przekonać się, że stosunek Korkucia do osoby Karola Marksa jest naznaczony wyraźnie antykomunistycznym obłędem oraz rażącymi błędami w ocenie faktów. W swoim tekście „Widmo bolszewizmu” opublikowanym w listopadzie 2017 roku na łamach czasopisma „Idziemy”, autor wyraża przekonanie, że Marks oraz Fryderyk Engels ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność zarówno za terror w czasach stalinowskich jak i za…hitlerowskie obozy zagłady. To właśnie Maciej Korkuć podpisał wyrok na ulicę Karola Marksa.

Wyrok, który właśnie został uchylony przez orzeczenie NSA. Jest ono ostateczne. Ulica Karola Marksa wróci do podwałbrzyskiej miejscowości. Decyzje sądu skomentował Piotr Ciszewski, działacz społeczny z Warszawy – W kolejnych miastach powracają właściwe nazwy ulic. Cieszy obserwowanie, jak sąd rozprawia się z IPNowską propagandą. To również zwycięstwa lokalnych społeczności walczących przeciw dekomunizacyjnemu barbarzyństwu – powiedział Strajkowi.eu twórca projektu „Historia Czerwona”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…