Jak zapowiadaliśmy na portalu, ulicami stolicy przeszedł dzisiaj marsz pod hasłem „Powiedz Nie Rasizmowi”. Odbył się  z inspiracji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacja Rasową.

www.facebook.com/434603396743155/photos/Johnbob&sophieart
www.facebook.com/434603396743155/photos/Johnbob&sophieart

Kilkuset uczestników marszu protestowało przeciwko wzbierającej w Polsce fali ksenofobii i rasizmu. Hasła niesione przez demonstrantów głosiły: „Rasizm żegnamy, uchodźców zapraszamy”, „Jedna rasa, ludzka rasa”, „Imigracja nie jest zbrodnią”, „Stop rasizmowi i islamofobii”. Organizator – Koalicja Zjednoczeni przeciwko Rasizmowi to porozumienie wielu organizacji, wśród których znajdują się tak znaczące jak Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak też partie polityczne Razem i Zieloni. Demonstracja przeszła przez centrum stolicy, zatrzymując się na dłuższą chwilę przed Pałacem Prezydenckim, przypominając Andrzejowi Dudzie jego patronat nad Marszem Niepodległości, podczas którego rasistowskie i ksenofobiczne hasła były na porządku dziennym.

– W Polsce powoli każda osoba, która ma trochę ciemniejszy kolor skóry boi się chodzić po ulicy – mówiła podczas swojego wystąpienia Justyna Samolińska z partii Razem. –  Osoby, które czują się sfrustrowane z powodu, że mało zarabiają i mają trudną sytuację mieszkaniową, zamiast szukać wroga tam, gdzie on faktycznie jest, szukają go w jakimś mitycznym uchodźcy. Nie znajdziemy rozwiązania, jeśli ludzie nie zaczną organizować się wokół realnych problemów, które dziś mają – podkreślała.

Według raportu Europejskiej Komisji przeciw Rasizmowi i Nietolerancji z 2015 r. w ciągu ostatnich 5 lat w Polsce nic się nie poprawiło, jeśli chodzi o nienawiść na tle rasowym i  ksenofobię w mediach, internecie i przestrzeni publicznej. Autorzy raportu podkreślali, że ataki na tle rasowym mają najczęściej antysemicki charakter, ale też skierowane są przeciwko Niemcom i Rosjanom, a ostatnio celem mowy nienawiści stali się muzułmanie.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony w 1966 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia wydarzeń z 21 marca 1960 r., kiedy południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji w Sharpeville, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Na tej demo był też baner „Allach Jezus dwa bratanki”. Genialne! Debil(ka), który(a) to wymyślił(a) chciał(a) „dowcipnie” dać do zrozumienia, że chrześcijaństwo i islam są podobne a stworzył hasło bluźniercze dla muzułmanów. Dla muzułmanów „Allach” to po prostu Jedyny Bóg a Jezus był zwykłym człowiekiem, jednym z proroków. A z banera wynikało, że czczony przez muzułmanów Allach jest jakimś kolejnym „Synem Bożym”.

  1. Co się dziwisz, im już dawno rozum odebrało, wspomniany przez Ciebie banner to tylko potwierdza.

  2. @korniszon
   Nie gadaj! Przecież to miała być demonstracja antyrasistowska, a wyszła pseudo-irenistyczna. Skąd ci durnie się biorą? Chciałbym poznać tych ludzi i wybadać, co siedzi w ich głowach (cokolwiek się tam czai z pewnością nie jest mózgiem).

 2. Justyna Samolińska powinna uważniej czytać portal, na którym publikuje. Był tu przecież artykulik wyjaśniający to i owo. W skrócie:

  Pracujący w Polsce syryjski socjolog przeprowadził badania nad wzrostem postaw rasistowskich i ksenofobicznych. Za przyczynę uznał brak zaufania do Państwa Polskiego i instytucji unijnych.

  Zwracałem na ten artykulik uwagę ponieważ jak się zna przyczynę to łatwiej leczyć. Z jakiegoś powodu jednak przeszedł bez echa. A teraz Pani Justyna stawia swoją własną diagnozę nie popartą niczym poza jej świętym przekonaniem.
  Badania socjologa ignoruje, czyżby dlatego że jest SYRYJCZYKIEM?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Twierdził, że komuna skazała go za bycie „wyklętym”. Siedział za kradzież cukierków i napaść na listonoszkę

Przed krakowskim sądem trwa proces Stanisława M., oskarżonego o wyłudzenie od skarbu państ…