Bilans wczorajszego dnia wygląda tragicznie. Najpierw w Turcji zastrzelony został rosyjski ambasador, a wieczorem doszło do zamachów terrorystycznych w Niemczech i Szwajacarii.

Kadr z amatorskiego materiału wideo nagranego smartfonem w Berlinie.

W Berlinie kierowca wjechał wieczorową porą w tłum ludzi na jarmarku świątecznym w dzielnicy Charlottenburg. Kilkanaście osób nie żyje, blisko 50 jest rannych. W polskich mediach największe zainteresowanie wzbudziły polskie tablice rejestracyjne. Okazało się, że pojazd należy do firmy transportowej z miejscowości Gryfino na Pomorzu. Kierowca pojazdu był Polakiem, wiózł towary z Włoch do Berlina. Tam miał czekać na rozładunek i powrócić do Polski.

Od wczorajszego południa  nie było z nim kontaktu. Jego zwłoki niemiecka policja odkryła w kabinie na miejscu zdarzenia. Nie wiadomo czy zginął w trakcie ataku na jarmark, czy został zamordowany wcześniej. Z informacji podanych przez niemiecką policję wynika, że nie on prowadził pojazd w trakcie ataku na jarmark. Niemiecka policja powiadomiła także, iż śledczy prowadzą dochodzenie w kierunku „domniemanego zamachu terrorystycznego”. Sprawca został schwytany podczas próby ucieczki, agencja DPA podała, że chodzi o obywatela Pakistanu lub Afganistanu, z kryminalną kartoteką.

Śledztwo przejęła Prokuratura Federalna.

W podobnym czasie doszło do strzelaniny w Zurychu w Szwajcarii. W jej wyniku trzy osoby zostały ranne. Szczegóły incydentu wciąż nie są znane. Wiadomo jedynie, że nieznany napastnik otworzył ogień w Islamskim Centrum Społecznym podczas wieczornych modlitw. Mieści się ono nieopodal głównego dworca kolejowego w Zurychu. Ranni zostali znalezieni w niewielkiej bocznej uliczce nieopodal ośrodka, są w wieku 30, 35 i 50 lat. Nie wiadomo jednak dokładnie, jakie odnieśli obrażenia, ani jaki jest ich stan. W innymi miejscu niedaleko Centrum znaleziono też zwłoki. Szwajcarskie media spekulują, iż może to być ciało zamachowca. Podobne sugestie powtarza agencja Reuters. Niektóre media piszą jednak, iż sprawca zbiegł.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…