ZNP przewidział, że od 1 września straci pracę około 9 tys. nauczycieli, a 21 tys. nie będzie mieć pełnego etatu. W kolejnych latach wraz z całkowitą likwidacją gimnazjów z bezrobociem przywita się 30 tys. pedagogów.

fot. Piotr Nowak

ZNP zebrał dane z 14 województw, bez warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Jednak dane te już teraz budzą przerażenie. Jednak nie u pracowników ministerstwa edukacji, którzy upierają się, że szacunki ZNP nie są wiarygodne. Ministerstwo stara się podważyć wiarygodność metody, którą informacje zbierano.

„Ostateczne liczby dotyczące zatrudnienia nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 znane będą jesienią br., po zebraniu informacji do Systemu Informacji Oświatowej” – napisała do dziennikarzy Wirtualnej Polski rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. Jednak za chwilę zgasiła ją rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis: – To nie są szacunki tylko twarde dane, wynikające z arkuszy organizacyjnych, czyli dokumentów wewnętrznych szkół, gdzie rozpisane są lekcje dla wszystkich klas i nauczycieli prowadzących w nich zajęcia. To dokumenty przygotowywane przez dyrektorów szkół i kierowane następnie do samorządów. Skoro my, jako ZNP mamy prawo wglądu do zawartych w nich danych, to naszym zdaniem Ministerstwo tym bardziej ma do nich dostęp.

Tymczasem „Rzeczpospolita” donosi, że samorządowcy boją się zwalniać duże grupy nauczycieli, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich wizerunek przed wyborami. W miarę możliwości starają się okrajać etaty. MEN, w przeciwieństwie do swoich wcześniejszych deklaracji o tym, że żadnych zwolnień nie należy się obawiać, zrobiło w ustawie specjalny zapis o tym, że stopnie awansu zawodowego będą mogły obejmować również nauczycieli zatrudnionych na część etatu.

MEN na swoich stronach zawiesza informacje o tym, jak wiele ofert pracy dostają pomimo reformy nauczyciele. – W szczytowym momencie mieliśmy 21 tysięcy ofert pracy. W tej chwili jest ponad 14 tysięcy ofert – mówiła na początku tygodnia Anna Zalewska. Zweryfikował to Sławomir Broniarz, szef ZNP: – MEN mówi o tysiącach miejsc pracy dla nauczycieli. Niestety kłamie. Żeby zebrać jeden etat, nauczyciel musi pracować w 6-7 szkołach. Jedna z nauczycielek sygnalizowała że ma 32 oferty pracy, z czego najbardziej bogata składa się na 4 godziny.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ten burdel w zakresie niektórych przedmiotów to ,,zasługi” ustępującego gabinetu Kopacz.
    Aby ,,upchać” minimum programowe w ramy 12 lat edukacji i jeszcze zaspokoić ambicje polityków – mamy w liceach po godzince fizyki, i kilku innych przedmiotów ogólnych – za to 2 godziny religii i 5 WF i 3 Angielskiego + 2 język dodatkowy.
    Jasne, na cholerę znajomość fizyki, chemii, geografii gastarbaiterowi??? Dogada się z niemieckim, francuskim, włoskim, czy skandynawskim przedsiębiorcą bez trudu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…