Z Sejn zniknął dawny Pomnik Zwycięstwa, przemianowany w 1982 na Pomnik Matki Polki. Uznano, że zmiana kontekstu nie wystarczy. Zawiniły mniejsze elementy znajdujące się po bokach kobiecej postaci: figury radzieckich żołnierzy oraz orzeł bez korony. Uznano, iż nie można ryzykować, by zachęcały mieszkańców Sejn do wychwalania totalitarnego ustroju.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zakazie propagowania komunizmu, „rozpoczęty po zmianie ustroju proces dekomunizacji obiektów publicznych” ma zmierzać ku końcowi. W międzyczasie postanowiono skrócić samorządom czas na pozbycie się reliktów PRL do 31 marca 2018. Dlatego też w ekspresowym tempie zdemontowano Matkę Polkę. Na całym Podlasiu namierzono jeszcze 22 tablice i monumenty. Przypadek Sejn jest jednak wyjątkowo kuriozalny, gdyż raz już zmieniano kontekst pomnika z 1964 roku i wydawało się, że to wystarczy. Nie wystarczyło.

Demontaż Matki Polki nastąpił 21 marca, pomnik został ostatecznie przetransportowany na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sejnach. Teraz czeka na konsultacje społeczne, które obiecał prawicowy burmistrz Arkadiusz Nowalski. Mieszkańcy mają w nich zdecydować, gdzie pomnik zamieszka na emeryturze. Najchętniej w ogóle by go nie demontowali. Podkreślają, że miał dla nich wartość sentymentalną. W internecie krytykują decyzję burmistrza: „Wystarczyło usunąć niektóre elementy czy napisy i pomnik zostawić, bo niszczenie swojej historii do niczego dobrego nie doprowadzi. Zwykli obywatele potrzebują innych działań i nie rozważają znaczenia kawałka betonu”.

Pomnnik w pierwotnym zamyśle pokazywać miał heroizm kobiet podczas wojny – kiedy ich mężowi szli na front, to na nich spoczywał ciężar utrzymania rodziny. W PRL nieco zmieniła się jego wymowa. Matka Polka była bohaterką, która walczyła z codzienością, godząc pracę zawodową z obowiązkami matki, żony i obywatelki. Dziś, w kontekście zbliżających się piątkowych protestów kobiet, dekomunizacja akurat tego pomnnika zyskuje wymiar ze wszech miar symboliczny.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Co za niedopatrzenie? Dopiero teraz sokole patriotyczne oko dostrzeglo tych żołnierzy i oskubanego z korony orła?Jest jednak nadzieja, że rychło znajdzie sie wzór cnotliwej Matki Polki, która spelni na raz warunki cnoty, patriotyzmu, urodziwości i płodności. I czarno to widzę. Tych pierwszych co niemiara, Ale ostatni warunek? Jakie minimum? Co najmniej od piatki w gorę. Tylko broń Boże, żadne komunistyczne piecioraczki. Sprawdzić metryki i czy nie jakis podrabiany ksiądz patriota w parafii. I kto móglby być szczęśliwym ojcem? Jedynym wyjściem jest powolania Naukowego Instytutu Prawdziwej Historii Matki, z szacowną radą naukową i stosownym gremium ojców zalożycieli o nieskalanej moralności cnót wszelakich. Wtedy kamień spadnie z serca. A tak przy okazji, chyba tamten material nie zostanie zużyty do nowego. Dyć sprofanowany.

  2. PiS to partia antypolska, prożydowska/proukraińska.
    Rozliczmy ich przy wyborach!
    Do refleksji!
    Pozdro.

  3. Cała nasza-nie-nasza rzeczywistość ma wymiar symboliczny. Tylko nie ma pisarzy, chcących tęż rzeczywistość opisać w wymiarze klasowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czarnek przedstawił plan na przyszłość szkolnictwa wyższego: zawodówki będą udawać uniwersytety

– W Polsce potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych ze względu na zapotrzebowanie na…