Meksykański Senat przyjął ustawę, która zapewni objęcie pracowników domowych pakietem praw pracowniczych i ubezpieczeń społecznych. Szacuje się, że nowe przepisy poprawią sytuację ponad 2 mln osób, które świadczą usługi domowe.

Przyjęta ustawa zakłada objęcie wszystkich pracowników domowych systemem ubezpieczeń Meksykańskiego Instytutu Zabezpieczenia Społecznego (IMSS). Sąd Najwyższy już w 2018 roku orzekł, że pracujący w ten sposób powinni mieć dostęp do takich samych praw i świadczeń, jakie przysługują wszystkim pracownikom. Do tej pory nie było jednak przepisów, które uregulowałyby tę kwestię.

Według danych Jednostki Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia Kobiet, dotychczas tylko 3 proc. z ok. 2,2 miliona meksykańskich pracowników domowych objętych było świadczeniami społecznymi.

Przyjęty teraz przez Senat projekt gwarantuje im m.in.: dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, zwolnienia chorobowe, urlop macierzyński, płatne urlopy, pakiet ubezpieczeń, odprawę oraz emeryturę. Pracodawcy zobowiązani będą opłacać odpowiednie składki.

„Od dawna pracownicy domowi wkładają czas i wysiłek w pracę, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa, a za którą nie otrzymują odpowiedniego wynagrodzenia ani uznania” – powiedział Napoleón Gómez, jeden z senatorów głosujących za przyjęciem ustawy. „Jest to ogromny dług, jaki mamy wobec tej grupy ludności” – dodał.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …