Site icon Portal informacyjny STRAJK

Miesiąc więzienia dla herszta koła łowieckiego. Zastrzelił żubra, wyciął z niego mięso

fot. wikimedia commons

Bezkarność i wsparcie ze strony władz państwowych zachęca myśliwych do coraz bardziej zuchwałych występków. Tym razem jednak sąd stanął na wysokości zadania. Dygnitarz koła łowieckiego, którzy rok temu zabił, a następnie wypatroszył żubra został skazany na miesiąc bezwzględnego więzienia.

Oprócz kary pozbawienia wolności, morderca będzie musiał wykonywać przez półtora roku prace społeczne w wymiarze 25 godzin miesięcznie. Skazany ma również zapłacić na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawiązkę w kwocie 13 tys. zł oraz pokryć koszty sądowe i opłatę w kwocie 3360 zł. Sąd orzekł także o przepadku na rzecz Skarbu Państwa broni myśliwskiej – sztucera z nabojami. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd orzekł, że dopuścił się zniszczenia środowiska przyrodniczego w stopniu znacznym, nie dając wiary w żenujące tłumaczenia myśliwego z długim stażem, który przekonywał iż był przekonany, że na muszce trzyma dzika, nie żubra. Dorosły samiec „króla puszczy” waży do 920 kg przy wysokości 1,8 m. Dzik jest dużo mniejszy – samiec waży do 350 kg (średnio 100-200 kg) i mierzy do 110 cm wysokości w kłębie. Przedstawiciele organizacji ekologicznych alarmują, że kłusownicy coraz częściej posługują się takim argumentem przed sądem. Żubry mylą im się z dzikami, a wilki z jenotami.

Do zdarzenia doszło 22 września 2019 roku w rejonie miejscowości Bonin (woj. zachodniopomorskie). Resztki żubra znalazł grzybiarz, powiadomił policję, które zjawiła się na miejscu ze strażą leśną. W toku dochodzenia ustalono, że sprawcą jest wysoko postawiony członek miejscowego koła łowieckiego, wykonujący też pracę leśniczego. Sprawa nie tylko sprawnie wypatroszył zwierzę –  wyciął z niego 90 proc. mięsa, ale również próbował zatrzeć ślady – uciął ogon z chipem lokalizującym, a następnie zniszczył urządzenie. Mięso zostało zabezpieczone przez policję zaraz po jego zatrzymaniu, a następnie przekazane jednej z organizacji przyrodniczych, która przerobi je na karmę dla rysi.

– Poraża poczucie bezkarności ludzi z bronią, którzy oddają strzał do chronionych gatunków zwierząt. Zdajemy sobie sprawę, że wykrywalność takich sytuacji jest niska, a udokumentowane przypadki kłusownictwa to czubek góry lodowej – powiedział Piotr Chmielewski z Fundacji WWF Polska, która występowała w tej sprawie jako strona pokrzywdzona.

– Żubr jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest też własnością Skarbu Państwa. Zarówno jako zwierzę, jak i jako symbol. Ponieważ jest symbolem sukcesu ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego, jego rolę uznaje się za bezcenną – mówiła mecenas Magdalena Jachimowicz, pełnomocniczka fundacji WWF Polska. – Gdy zwierzę zabija leśnik, z urzędu powołany do ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego, nie tylko wyrządza szkodę przyrodzie i działa przeciwko obywatelom i Skarbowi Państwa, ale też daje fatalny przykład. Bezkarność zachęci innych do podobnych czynów – dodała.

 

 

 

 

Exit mobile version