„My, mieszkańcy Śląska domagamy się czystego powietrza, czystej wody, czystej energii i więcej zieleni w naszych miastach. Chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej, społecznej, środowiskowej i gospodarczej bez paliw kopalnych, ubóstwa energetycznego i degradacji środowiska naturalnego” – napisano w opublikowanym wczoraj manifeście.

Jak informują pomysłodawcy projektu, manifest powstał podczas warsztatów Zielone Laboratorium Idei z udziałem przedstawicieli administracji, nauki oraz biznesu, ekologami, ekonomistami i socjologami. Opracowano cztery projekty takich manifestów w obszarach: Zielona wizja Śląska, Energia obywatelska na Śląsku, Śląskie efektywne energetycznie i Błękitne niebo nad Śląskiem.

Autorzy przypominają w nim, że Śląsk odgrywa ważną rolę w historii Polski i Europy jako jedno z miejsc, w których tworzyła się rewolucja przemysłowa. „Czas, by to tu odbyła się kolejna rewolucja, tym razem klimatyczna”. Domagają się m.in. „energetyki obywatelskiej” i odejścia od paliw kopalnych w kierunku tej opartej na źródłach odnawialnych i rozproszonych.

Wskazują także na potrzebę opracowania i wdrożenia koncepcji edukacji ekologicznej oraz stworzenia mechanizmów ograniczających import używanych samochodów wysokoemisyjnych i sprawnej sieci bezpłatnego transportu publicznego.

Warsztaty Zielone Laboratorium Idei były realizowane w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania” finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt został sfinansowany z European Climate Initiative (EUKI).