Site icon Portal informacyjny STRAJK

Mikroplastik w wodzie pitnej: według Światowej Organizacji Zdrowia, to na razie niegroźne

flickr

W opublikowanym dziś w Genewie raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (ŚOZ) przedstawiono syntezę ostatnich badań nad wpływem drobin plastiku w wodzie pitnej na ludzkie zdrowie. „Naszym zdaniem, ryzyko zachorowań jest słabe” – podsumował ją Bruce Gordon z ŚOZ w czasie konferencji prasowej.

Gordon podkreślał, że dane na temat obecności mikroplastiku w wodzie pitnej są dość ograniczone, a poważnych badań jest mało i trudno je porównywać, co komplikuje analizę ich rezultatów. ŚOZ zaapelowała zresztą do naukowców o głębszą ocenę, opartą na badaniach standardowych. Tym niemniej, kluczowa wiadomość wynikająca z raportu ma na celu „uspokojenie konsumentów wody pitnej na całym świecie”.

Analiza koncentrowała się na trzech aspektach: ryzyku związanym z przyjmowaniem (połykaniem) wody z drobinami plastiku, ryzykiem chemicznym i ryzykiem obecności bakterii towarzyszących (tzw. biofilmu). Raport precyzuje, że drobiny plastiku o rozmiarze powyżej 150 mikronów w zasadzie nie są absorbowane przez ludzki organizm, a absorpcja mniejszych „powinna być ograniczona”.

Autorzy raportu alarmują jednak w sprawie przyszłych, stosunkowo dalekich zagrożeń: jeśli plastik będzie gromadził się w środowisku w obecnym rytmie, mikroplastik już za ok. sto lat może stanowić poważną groźbę dla wodnych ekosystemów, co raczej nie pozostanie bez konsekwencji dla ludzkiego zdrowia. Wniosek: „Powinniśmy zatrzymać wzrost zanieczyszczeń plastikiem na całym świecie”.

Eksperci zwrócili też uwagę na rolę oczyszczalni ścieków traktujących zanieczyszczenia fekalne i chemiczne: zatrzymują one 90 proc. zanieczyszczeń plastikiem. Obecnie jednak większość ludzkości nie ma takiej infrastruktury.

Exit mobile version