Site icon Portal informacyjny STRAJK

Miliardy ludzi bez środków do życia – wstrząsający raport Międzynarodowej Organizacji Pracy

Bieda

Kobieta prosząca o datki na ulicy w Pradze / wikipedia commons

Dane, przytaczane przez MOP, potwierdzają: nadciągający kryzys światowej gospodarki bezlitośnie uderzy przede wszystkim w biednych pracujących.

Pamiętać bowiem trzeba, że setki milionów ludzi na świecie jest zatrudnionych bez jakiejkolwiek umowy lub choćby sformalizowanych zasad zatrudnienia. Pracują całkowicie na czarno i w związku z tym są w pierwszej kolejności zwalniani przy najmniejszych wahnięciach gospodarki lub widzimisię pracokupców.

Międzynarodowa Organizacja Pracy w swoim raporcie ocenia, że niemal połowa światowej siły roboczej, ocenianej na 3 miliardy ludzi, straci w wyniku kryzysu wywołanego epidemią środki do życia. Dosłownie. Co ciekawe, najbardziej ta postać kryzysu uderzy w pracowników w Stanach Zjednoczonych, gdzie, jak oceniają eksperci bezrobocie może sięgnąć wskaźników z czasów Wielkiej Depresji. Ale swoje uderzenie będzie musiała wytrzymać i Europa – w samej Unii zagrożonych zwolnieniami jest około 60 milionów ludzi.

W ogóle, dochody pracowników zatrudnionych na czarno na całym świecie spadną, zdaniem MOP, o 60 proc, co, biorąc pod uwagę i tak niskie ich zarobki, oznaczać może niesłychaną nędzę. W rozbiciu na poszczególne kontynenty, wygląda to jeszcze gorzej. Afryka i Ameryka Południowa i Północna – obniżka wspomnianych zarobków to prognozowane 81 proc, Południowo – Wschodnia Azja – 21,6 proc., Europa i Azja Centralna – 70 proc.

„Bez alternatywnych źródeł zarobkowania ci ludzie wraz z rodzinami zostaną pozbawieni środków do życia”, czytamy w raporcie.

W ocenie MOP na całym świecie 436 milionów przedsiębiorstw spotkała się z poważnym ryzykiem zakłóceń w pracy, na które reagują przede wszystkim zwolnieniami pracowników. Na początek tych, którzy nie są bronieni żadnymi dokumentami regulującymi warunki ich zatrudnienia.
Międzynarodowa Organizacja Pracy wzywa zatem do podjęcia politycznych działań, mających na celu wspieranie przedsiębiorstw, przede wszystkim małych oraz pracowników, w szczególności zatrudnionych w szarej strefie.

Guy Ryder, dyrektor generalny MOP powiedział, że w miarę rozwoju pandemii „potrzeba ochrony najbardziej potrzebujących staje się coraz bardziej paląca (…). Dla milionów pracowników brak dochodu oznacza brak żywności, bezpieczeństwa i bardzo niepewną przyszłość. Miliony firm na całym świecie ledwo oddychają. Nie mają oszczędności ani dostępu do kredytów. To są prawdziwe twarze świata pracy. Jeśli nie pomożemy im teraz, te przedsiębiorstwa po prostu zginą ”, powiedział Ryder.

Exit mobile version