Przeciętny obywatel Polski płaci wysokie podatki, milionerzy i korporację – bardzo niskie, albo nie płacą ich wcale. Taką rzeczywistość tworzy system fiskalny – stworzony przez liberałów, zmodyfikowany na korzyść bogatych przez Prawo i Sprawiedliwość w 2007 roku. Lewica Razem chce to zmienić, proponując nie tylko podatki korporacyjny i cyfrowy, ale również opodatkowanie wielkich fortun w formie podatku majątkowego.

Dlaczego w Polsce zamyka się szpitale powiatowe? Dlaczego pracownicy socjalni zarabiają tak mało, że muszą korzystać z pomocy socjalnej? Dlaczego życie opiekuna osoby niepełnosprawnej jest naznaczone wyzyskiem i niedostatkiem? Dlaczego polski rząd robi wszystko, by nie uczestniczyć w walce z kryzysem klimatycznym, podpierając się stwierdzeniem, że nie stać nas na to, na tym etapie rozwoju? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest właśnie niesprawiedliwy system podatkowy.

Lewica Razem zaprezentowała dziś pomysł na racjonalizację podziału bogactwa społecznego, powołując się na dane Instytutu Badań Strukturalnych, które ukazują, że dochód z pracy obarczony jest o 50 proc. większym obciążeniem podatkowo-składkowym niż dochód z posiadanego kapitału.

„Niesprawiedliwością jest to, że Ty podatki płacisz i one zjadają znaczną część Twojej pensji przy tym, że najbogatsze elity i międzynarodowe korporacje nie zapłaciły ani złotówki” – czytamy w stanowisku.

Co zatem proponuje Razem? Nowy podatek majątkowy, z którego przychód wyniesie 10 mld złotych rocznie. Dla porównania – WOŚP podczas ostatniego finału zebrała 115 mln złotych. Kwota ta uświadamia efekt skali, jaki możemy osiągnąć, kiedy sprawiedliwiej podzielimy bogactwo.

Podatku tego nie mieliby płacić zwykli obywatele. Razem wyjaśnia, że osoby posiadające majątek do 10 milionów złotych nie będą objęte podatkiem w ogóle. Jego płatnikami byłaby jednie elita – 0,1 proc. najbogatszych. 75 proc. wpływów pochodziłoby od multimilionerów. „Dzięki tym dodatkowym funduszom będzie można zrealizować niezbędne inwestycje publiczne, by zadbać o lepsze jutro dla wszystkich dzieci i wnuków, a nie tylko dla dziedziców wielkich fortun” – czytamy w stanowisku.

Progi podatkowe wyglądałyby następująco:

0% od majątku poniżej 10 mln zł
1% od majątku między 10 mln zł a 25 mln zł
2% od majątku między 25 mln zł a 100 mln zł
3% od majątku między 100 mln zł a 250 mln zł
4% od majątku między 250 mln zł a 500 mln zł
5% od majątku między 500 mln zł a 1 mld zł
6% od majątku między 1 mld zł a 2 mld zł
7% od majątku między 2 mld zł a 5 mld zł
8% od majątku powyżej 5 mld zł

W celu zapewnienia odpowiedniej ściągalności podatków partia proponuje zastosowanie instrumentów zapobiegawczych takich jak: rejestr majątków milionerów, obowiązkowe coroczne audyty majątków wszystkich polskich miliarderów oraz 30 proc. losowo wybranych pozostałych płatników, a także podatek na wypadek próby ucieczki kapitału – exit tax miałby wynosić 40 proc. wartości majątku w przypadku fortuny poniżej 1 mld zł i 60 proc. wartości majątku w przypadku, gdy uciekający majątek jest wyższy niż taka kwota.

Środki pozyskane dzięki podatkowi majątkowemu byłyby przeznaczone m.in. na transformacje energetyczną, ochronę zdrowia i podwyżkę emerytury minimalnej.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Coś mi się wydaje, że na zachodzie Europy lewica ciągle jest mocniejsza niż u nas w Polsce.
  Prędzej oni tam wprowadzą takie rozwiązania u siebie, niż my tutaj nad Wisłą.

  Może rzeczywiście Polska samodzielnie walcząca z globalną finansjera to recepta na porażkę, ale to gdzie indziej już ulice płoną.

 2. @A!
  ,,Choćby zapłata podatku w momencie przenoszenia majątku.”

  A kto mówi o prostym przelewie do Luksemburga? To będzie ,,od wielu lat przygotowywana inwestycja”.
  A przed opodatkowaniem takich środków chroni prawo unijne.
  LUDZIE!!!!!!! poczytajcie troszku tych bzdetów które nasi rządzący radośnie podpisują! Już niedługo obudzicie się w amerykańskiej rzeczywistości i na opiekę zdrowotną będzie stać jedynie posiadaczy! Taki kierunek wytycza jedna podpisanych przez wszystkich traktatów…

 3. Trudno ściągalny podatek… ten majątek często jest z definicji poza granicami PL, np. nieruchomości, jachty, kapitał.
  Zresztą wprowadzenie podatku majątkowego grozi tym, że przyjdzie komuś do głowy obniżyć próg, i podatek będą płacić wszyscy co mają własne mieszkanie. Nie jest to najlepsza droga, trzeba szukać lepszej, bo idea jest słuszna.

 4. Marzenia ściętej głowy.
  A skądinąd we wzorcu demokracji jakoś można było zmusić bogaczy a to do wystawiania okrętów, odeonów, świąt czy nawet posłowania za własne. I nie mówimy tu o udziale w finansowaniu, a kompletnym finansowaniu. I nikt nie pyszczył, że mu się zabiera!

 5. Dlaczego mój koment zniknął? Nie zawierał nienawistnych treści, ani żadnych innych nieprzyzwoitych.

  Tak z ciekawości pytam… Za dużo komentów mają na strajku? Czy nieprawomyślne będą znikać? Czy jak? Fajnie by było wiedzieć.

  1. Też nie, jeszcze niedawno chcieli siedemdziesiąt pięć procent PIT.

 6. A teraz drogi Piotrze Nowaku Skonfrontuj te bajania z obowiązująca nas regulacją UE o swobodzie przepływu ludzi i kapitału.
  A następnie powiedz… Dlaczego wpuszczasz ludzi w maliny? (przedostatni akapit).
  Przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby majątek najbogatszych na skutek jednego przyciśnięcia palcem knefla na klawiaturze ,,re lokował się” do Luksemburga. I skąd pan naliczysz podatki od ,,posiadania majątku?” Nie ma już tak jak za czasów Jaruzelskiego, że nie było można posiadać kont za granicą.
  Drtuga sprawa – opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych i korporacji.
  Życzę sukcesów, jednak podejrzewam, że przy pierwszych czytaniach takiego projektu jejmość Makrela wydrze japę i cała lewica (jak na poczatku poprzedniej kadencji PiS) zwinie macki pod siebie i grzecznie wróci do zabawy w marsze dla tęczówek.
  Po co opowiadać bzdury? Najpierw Zandberg powinien sprawdzić co podpisano wstępując do unii i jakie rodzi to ograniczenia. Bo samo podniecanie się jak murzyn blachą – może prowadzić do utraty zdrowia.

  1. W jaki niby sposób przeniosą do Luksemburga np. nieruchomości? Willa/apartament na lawetę i hop za granicę? :)

  2. ”Drtuga sprawa – opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych i korporacji.
   Życzę sukcesów, jednak podejrzewam, że przy pierwszych czytaniach takiego projektu jejmość Makrela wydrze japę i cała lewica (jak na poczatku poprzedniej kadencji PiS….”

   Obawiam się, że nawet pod praworządność i ”wartości unijne”, które to co niektórzy chcieliby z funduszami wiązać by podciągnięto. Na zasadzie niech takie podatki to będą w Niemczech, Szwecji i krajach północnej Europy, ale nie w Polsce, czy w Rumunii. Powoływano by się przy tym na zapisy konstytucyjne o społecznej gospodarce rynkowej, o potrzebie wsparcia dla biznesu, co wynika z wartości UE. Balt i Liberadzki kart nie wyciągnęli od tak. Wiedzą, że ocenę praworządności, i groźby zmian w wypłacie funduszy można dostosować do czasu, miejsca, okoliczności.

   ”majątek najbogatszych na skutek jednego przyciśnięcia palcem knefla na klawiaturze ,,re lokował się” do Luksemburga. I skąd pan naliczysz podatki od ,,posiadania majątku?”

   Choćby zapłata podatku w momencie przenoszenia majątku.

  3. Skorpion13: To nie wymyślił Piotr Nowak, tylko Lewica Razem.

   Co do UE, jest na to proste rozwiązanie, które porządna lewica powinna przedstawiać: wyjście z UE.

  4. fO-pA!
   Rozum zamarzł?
   Nieruchomości wszelkiego rodzaju wchodzą na mienie firmowe (już dziś tak działa większość korporacji) i jeszcze od podatku koszta utrzymania się odpisze (wystarczy chytrze regulaminy napisać, a KC na to pozwala).
   I jak uzasadnisz taki wzrost opodatkowania obiektów firmowych? W każdym sadzie padnie to jak kawka w zimie. A jeszcze pensja prezesa i zaopatrzenie go w luksusy też na koszt firmy i państwo dopłaci 23+19%.
   Fajnie kombinujesz, ale prezesi są od Ciebie lepsi.

  5. @Mariusz W.
   Jasne, zrzynanie zwalnia zrzynacza od używania mózgu… Jakbym rozmawiał z uczniem niższych klas podstawówki za lufe z pracy domowej jest odpowiedzialny ten kto dał odpisać, a nie ten który nie potrafił poprawnie przepisać!
   Brawo!
   Może jeszcze jedną laurkę dla Piotrusia-Pana?

  6. Skorpion13:

   Daleki jestem od wystawiania laurek Piotrowi Nowakowi i jeśli jest powód, to go krytykuję. W tym przypadku jest to przedkładka Lewicy Razem i Piotr jasno na to wskazał, więc krytyka tego pomysłu jako jego autorstwa jest nietrafiona.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…