Paweł Potoryczyn był dyrektorem w Instytucie Adama Mickiewicza i został zwolniony przez ministra Glińskiego z powodu utraty zaufania. Sąd uznał, że to było naruszenie przepisów.

https://www.flickr.com/photos/drabikpany/

Jeszcze w maju minister Gliński przywoływał przykład podróży Potoroczyna jako nieuzasadnione wydatki Instytutu. Potem minister nie powołał go w skład Polskiej Fundacji Narodowej, która miała kształtować wizerunek Polski za granicą. Odczytane zostało to jednoznacznie jako wyraz braku zaufania ministra do dyrektora.

Potoroczyn, człowiek zasłużony w strukturach solidarnościowej władzy na rysujące się przed nim widmo zwolnienia zareagował histerycznie.

„Mam za sobą działalność w podziemnym wydawnictwie i wyrok za tę działalność. Mój patriotyzm nie jest gorszego sortu i nikt nie ma prawa go kwestionować, podobnie jak mojej osobistej uczciwości. Pierwszą nominację w służbie publicznej dostałem od Premiera Jana Olszewskiego, następne od Ministrów Władysława Bartoszewskiego (dwukrotnie) i Włodzimierza Cimoszewicza. Byłem i jestem państwowcem z pokolenia, które uczyło się tej cnoty od najlepszych” – obnażał swoje rany o ślady po kajdanach Potoroczyn.

Niezależnie od histerii dyrektora, sprawa skończyła się w sądzie, który właśnie uznał, że zwolnienie Potoroczyna nastąpiło niezgodnie z prawem.

„(…) Rozwiązanie z powodem stosunku pracy nastąpiło w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy regulującymi sposób rozwiązania stosunku pracy z dyrektorem instytucji kultury” – napisano w wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieście. Sąd uznał, że brak było dostatecznych powodów do zwolnienia, dokonanego w ten sposób.

Ministerstwo może się odwoływać lub uznać swoja porażkę i spróbować naprawić szkody wyrządzone Potoroczynowi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…