Można to z łatwością przedstawić jako nadinterpretację. Bez problemu też da się przekonać odbiorców, że to niewinna, a potrzebna społeczeństwu i bezpieczeństwu państwa inicjatywa. Jednak działania Ministerstwa Obrony Narodowej, które spowodowały, że wojewoda zachodniopomorski prosi wójtów i burmistrzów o informacje o osobach innych narodowości posiadających obywatelstwo polskie – budzi najwyższy niepokój.

W dokumencie mowa też o osobach nie posiadających obywatelstwa polskiego, ale mających kartę stałego pobytu. I o obywatelach innych państw. Wspomniany niepokój staje się udziałem ludzi, którym nieobce są mechanizmy stadnych zachowań przeciwko wrogowi, wskazanemu przez dowolnie wybrany autorytet, nierzadko samozwańczy.

Niemało jest obywateli, sądząc po reakcjach na comiesięcznych smoleńskich obchodach, dla których świat jest tłumaczony teorią spiskową. „Obcy” pełnią w niej ważna rolę. Dla nich wskazanie, niechby nawet nie bezpośrednie, że dla państwa polskiego są podejrzani, jest miodem na ich chwiejną psychikę. O, nawet pan minister obrony się niepokoi, że wśród prawdziwych Polaków, przepraszam, Prawdziwych Polaków, tyle jest podejrzanego, obcego narodowościowo elementu.

I niech nikt nie ma złudzeń, że na tym jednym województwie zachodniopomorskim się skończy. Że skończy się tylko na zbieraniu informacji przez urzędy. To tylko kwestia czasu, kiedy do głosu dojdą najgorsze instynkty znane z historii i całkiem współczesne: „uprzejmie donoszę, panie naczelniku…”, „Szanowny panie gestapo…”, „…informuję, że on jest jakiś inny i do kościoła nie chodzi…”. To na początek. Potem będzie sprawdzanie pochodzenia do któregoś pokolenia wstecz (próbki tego funduje nam już dzisiaj środowisko „Gazety Polskiej” i pokrewnych), aż do sprawdzania pochodzenia na ulicach. Tak, tak, nie bójcie się powiedzieć tego na głos – będą ściągać spodnie w bramach. Bo przecież nie chodzi o żadnych uchodźców muzułmańskich, bo ilu ich jest? Jakaś garstka. A skoro ich nie ma, to obcych trzeba stworzyć. A po co tworzyć, skoro obcy już tu są od dawna jako uosobienie najgorszych ksenofobicznych lęków? Nie wiecie, o kogo chodzi? Nie słyszeliście okrzyków pod Teatrem Powszechnym; „Koniec wesela, wracajcie do Izraela”, nie widzieliście palonych kukieł żydowskich, swastyk?

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ja też mam swoją małą teorię spiskową. Otóż uważam, że to, co zadysponowało Ministerstwo Obrony Narodowej w województwie zachodniopomorskim – jest świadomym działaniem, mającym na celu utrzymanie na wysokim poziomie ksenofobii, rasizmu i antysemityzmu. Bo społeczeństwo agresywne wobec obcych, straszone nimi, chętniej skupia się wokół władzy i wiele jej wybacza, a co najważniejsze, odpuszcza jej odbieranie krok po kroku kolejnych wolności obywatelskich. To mogą być bardzo małe kroki, ale w dramatycznie niebezpiecznym kierunku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. no to trzeba będzie rozbudować aparat nacisku i przemocy bo obcych w Polsce mnogo, a i Polacy mają obce pochodzenie/korzenie/ na sprawdzenie wszystkich trzeba tysięcy urzędników

  2. Rzeczywiscie, atmosfera w Polsce zageszcza sie coraz bardziej. Nazistom do Nocy Krysztalowej potrzeba bylo ca 6 lat, choc i przedtem dzialo sie sporo. 24 czerwca zaczyna sie kolejny Festwal Kultury Zydowskiej w Krakowie. Zeszloroczny byl spokojny, ale czas plynie… Za Magen David mozna wiec bedzie oberwac, nawet majac biala skore i perfekcyjny polski jezyk i bez kontroli w bramie, bo sukienka?
    Jak zawsze bardzo dobry artykul tego autora!

  3. Nie pora aby na zmianę słów takiego jednego mazurka? „Dał nam przykład wujek Adi jak się rządzić mamy”. Byle tak dalej, wzory już mamy gotowe – „polskie” obozy koncentracyjne. Teraz już będą polskie?

  4. Niestety, jako gatunek naczelnych jesteśmy wyjątkowymi kanaliami. Historia nic nas nie uczy. Żyjemy schematami, wyobrażeniami, zasraną tradycją. Rozumu używamy do niszczenia siebie nawzajem oraz naszej planety.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wysyp pełnomocników, deficyt solidarności

W minionym tygodniu Urząd Miasta Wrocławia ogłosił powołanie przez prezydenta Jacka Sutryk…