„Doskonałość naukowa”, „nauka dla innowacyjności”, „humanistyka dla rozwoju” – to obszary, w których można starać się o ministerialny grant w ramach programu „Dialog”. Minister Gowin postanowił wesprzeć nauki humanistyczne. Ale chyba pomylił „humanistyczne” z „teologicznymi”, bo przyznał 1,5 mln zł na projekt „Społeczeństwo inkluzywne w świetle Katolickiej Nauki Społecznej” Akademii Ignatianum.

Jarosław Gowin. facebook.com

Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca 2019 – nabór jest ciągły. Granty Gowina wynoszą od 100 tysięcy do 2 milionów. Prawie maksimum dostał cykl konferencji o kościele krakowskiej Akademii Ignatianum – wyższej uczelni kościelnej, która ciągnie już od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego inne dofinansowanie: na projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” (cykl 10 konferencji tematycznych, „zwieńczonych międzynarodowym Kongresem w Krakowie, podejmującym problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym”). Współorganizatorem  cyklu jest Episkopat wraz z resortem Jarosława Gowina (wychodzi więc na to, że w otwartym konkursie minister nagrodził pieniędzmi inicjatywę organizowaną poniekąd przez samego siebie).

Najwyraźniej Jarosław Gowin uznał, że krakowskim hierarchom jeden grant nie wystarczy. W końcu kto jak kto, ale on doskonale wie, ile trzeba zarabiać, aby starczyło do pierwszego.

Jeśli chodzi o projekt Polonia Restituta, to jego twórcy 9 marca zadeklarowali: „Szczególną uwagę zwrócimy na Katolicką Naukę Społeczną, a także rolę i miejsce nauczania społecznego Kościoła w rozwoju państwowości, społeczeństwa obywatelskiego, tożsamości i kultury w Polsce”.

Jeśli zaś chodzi o program „Dialog”, realizujący trzy wymienione wyżej obszary nauki, a także mający w założeniu wspierać „implementację rozwiązań prowadzących do podwyższania jakości i konkurencyjności prowadzonych badań naukowych” – to patronat nad nim objął prezydent Duda, zaś w komitecie honorowym zasiada 6 duchownych (na 9 osób). Należą do niego: nuncjusz apostolski w Polsce, prymas, przewodniczący Rady ds. Społecznych Episkopatu i trzyosobowe grono prezydium Konferencji Episkopatu.

Nic zatem dziwnego, że program „Dialog” buduje humanistykę głównie według katolickiej wizji nauk społecznych. I to nie od dziś. W 2016 Jarosław Gowin przyznał 5 grantów w wysokości miliona złotych – trzy poszły do badaczy nauki kościoła, dwa do naukowców związanych z PiS. W tym roku również Narodowy Program Humanistyki nagrodził w kategorii „Uniwersalia” aż 4 na 11 projektów związanych z teologią.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ale przecież Gowin zapomniał, że wszystko co nie jest napisane w biblii jest herezją! Na stos!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Triest zbuntowany: w Włoszech robotnicy nie chcą certyfikatów kowidowych

(korespondencja z Włoch) Od 15 października we Włoszech obowiązuje GreenPass dla osób prac…