Site icon Portal informacyjny STRAJK

Mit „zausz firmę” popularny wśród Polaków

Według badań Global Entrepreneurship Monitor jeden na sześciu ankietowanych Polaków deklaruje, że chce otworzyć swoją firmę w ciągu najbliższych 3 lat. Ponad połowa badanych uważa, że ma wiedzę i zdolności do prowadzenia biznesu.

pixabay.com/neshom

Polska gospodarka, razem z m.in. Rosją, Barbadosem czy Meksykiem została zakwalifikowana do „gospodarki napędzanej wydajnością”, aspirującą do „gospodarki napędzanej innowacyjnością”. Jeśli chodzi o liczbę chętnych do zakładania własnych przedsiębiorstw, zajmujemy piąte miejsce w Europie. Jak piszą autorzy raportu „ten wskaźnik jest najwyższy w krajach o najniższym stopniu rozwoju (ang. „factor-driven economies”, przykładami takich krajów są np. Burkina Faso, Iran czy Filipiny) i wyraźnie spada w krajach o wyższym PKB per capita. (…) Potwierdza się teza, że otwieranie nowego biznesu jest popularne tam, gdzie inne możliwości zdobycia środków na życie są ograniczone”. Z raportu wynika też jednoznacznie, że kraje o niższym stopniu rozwoju mają zwykle większy udział przedsiębiorców w ogóle społeczeństwa – w Kamerunie, Botswanie czy Ugandzie własną firmę prowadzi ok. 1/3 obywateli, we Francji, w Niemczech czy w Belgii ok. 5 proc.

Połowa badanych Polaków wierzy, że sprawdziliby się jako przedsiębiorcy – co zaskakujące, w krajach takich jak Uganda czy Kamerun wskaźnik ten jest znacznie wyższy niż w przypadku krajów wysoko rozwiniętych. Za świetnych przyszłych biznesmenów uważa się prawie 2/3 badanych z krajów najbiedniejszych i zaledwie 38 proc. badanych z państw o gospodarce opartej o innowacyjność. Polska zajmuje pod tym względem drugie, po Słowacji, miejsce w Europie. 63 proc. badanych Polaków uważa, że otwarcie biznesu to dobry pomysł na karierę – ten wskaźnik również jest wyraźnie wyższy w krajach mniej rozwiniętych (55 proc. dla innowacyjnych gospodarek, dla pozostałych 68 proc.).

Rozwój przedsiębiorczości, zwłaszcza wśród młodych, jest elementem kampanii wyborczej wszystkich ugrupowań. Był to jeden z głównych postulatów Magdaleny Ogórek, kandydatki Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta, teraz podnosi go Andrzej Duda, który chce dodatkowo obniżać podatki dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Exit mobile version