Złoty medal Stanowych Mistrzostwa Szkół Średnich Karoliny Północnej w zapasach zawisł na szyi Heaven Fitch. To sensacja, bo pierwszy raz najwyższy laur w koedukacyjnym turnieju zdobyła kobieta, ale również poważna bolączka dla tych, którzy uważają, że kobiety nie mają żadnych szans w sportowej rywalizacji z mężczyznami.

Związek zapasów North Carolina High School Athletic Association zakomunikował na swojej stronie internetowej, że Heaven Fitch została pierwszą dziewczyną, która wygrała indywidualne mistrzostwo stanu. W sobotę pokonała Luke’a Wilsona i zdobyła złoty medal w wadzę 106 funtów (48 kg).

W 2019 roku  Heaven wzbudziła sensację, zostając pierwszą zapaśniczką, która stanęła w szranki z młodymi mężczyznami. Wtedy wielu komentatorów z politowaniem określało jej udział jako „osobliwość”. Wkrótce takie uwagi ustąpiły wyrazom szacunku, bo zawodniczka zajęła w zeszłym roku czwartę miejsce. Teraz młoda sportsmenka zamknęła usta wszystkim, którzy powątpiewali w jej moc.

Jej zwycięstwo w turnieju finałowym nie było dziełem przypadku. Bilans walk Heaven Fitch w ostatnim sezonie robi piorunujące wrażenie. Zwyciężyła w 54 walkach, tylko cztery razy schodziła z maty pokonana. To najlepszy wynik spośród wszystkich sklasyfikowanych osób.

– Jestem po prostu naprawdę przytłoczona. To jest jak szalone, co zrobiłam, to jeszcze do mnie te dotarło- powiedziała dla WRAL-TV.

Fitch zainteresowała się zapasami po obejrzeniu rywalizacji starszych braci i to właśnie w starciach z nimi zbierała pierwsze szlify. Na początku musiała przekonać rodziców, że zapasy to jej powołanie. – Zasadniczo dokuczało moim rodzicom to, że chciałam robić to, co chłopaki. Nie chcieli, żebym walczyła. Jestem pewna, że to dlatego, że nie chcieli, żeby stała mi się krzywda. Ale ja po prostu powiedziałam: „Cóż, jeśli oni mogą to zrobić, to ja powinnam też być w stanie.

W sobotę jej wytrwałość się opłaciła. – Po prostu walczyłem z najlepszymi i trochę zdominowałem ten turniej, jeśli mam być szczera – powiedziała Fitch po ceremonii wręczenia medali.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panie Nowak a mają? Jakiś czas temu niejacy Pyzalscy chcieli pokazać swoim piłkarzom czyli 2 ligowej Warty Poznań jacy są słabi. Zorganizowali csparring z reprezentacja Polski kobiet. Wie Pan jaki był wynik tej nierównej walki? Proszę poszperać.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Unia wkurzona na Turcję, ale bezsilna wobec „szantażu migracyjnego”

Dziś w Brukseli na spotkaniu szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej tematem głównym by…