Był marsz z pochodniami, flagi z nacjonalistycznymi symbolami, groźne okrzyki „Nadchodzą nacjonaliści” oraz wychwalanie Romana Dmowskiego. Na Jasnej Górze trwa po raz czwarty Pielgrzymka Młodzieży Narodowej.

Miejscowi katoliccy hierarchowie i duchowni nader gościnnie witali członków skrajnie prawicowych organizacji. W tym bowiem roku, chociaż głównym organizatorem zjazdu jest Młodzież Wszechpolska, na Jasną Górę wstęp mieli wszyscy chętni młodzi nacjonaliści niezależnie od afiliacji. Dumnie wystąpiły więc także m.in. Ruch Narodowy, Zjednoczony Front Narodowy i Obóz Narodowo-Radykalny.

Dla skrajnych prawicowców mszę w kaplicy przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej odprawił biskup Kazimierz Górny. W jego wystąpieniu znalazły się zarówno katolicko-narodowe frazesy o szczególnej opiece Maryi nad Polską, jak i całkiem współczesne odniesienia do 500+ (za które należy być wdzięcznym) i świętości niedzieli (w domyśle: poparcie dla szykowanego zakazu handlu). Nie mogło również zabraknąć potwora gender, jak zwykle wyciągniętego z rękawa i nazwanego „grzechem wobec Stwórcy”, oraz nawoływań do „ochrony życia od poczęcia”.

Pod adresem zgromadzonych nacjonalistów mówca miał same pochwały. Wszechpolaków porównał do członków Szarych Szeregów, młodzieży walczącej z hitlerowcami oraz młodych ludzi zaangażowanych w ruch „Solidarności”.

Współczesne „Szare Szeregi”, gdy ruszyły na miasto z pochodniami, wyglądały raczej brunatnie. „Pobożni pielgrzymi” wykrzykiwali: „Nie czerwona, nie laicka, tylko Polska katolicka”, „Nadchodzą nacjonaliści” i wychwalali Romana Dmowskiego.

– Od was zależy przyszłość tej ojczyzny, bo przecież wy za ileś lat przejmiecie wiele funkcji w ojczyźnie – mówił do nacjonalistów przeor jasnogórskiego klasztoru. Posępna to wizja. Wolelibyśmy, żeby się jednak nie sprawdziła.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ostatecznie jakimiś fizycznymi siłami trzeba tę reformę rolną odwracać. Sama Inka z Łupaszką i Ogniem nie wystarczą.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Unia wkurzona na Turcję, ale bezsilna wobec „szantażu migracyjnego”

Dziś w Brukseli na spotkaniu szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej tematem głównym by…