Ponad milion ludzi wróciło do Syrii, informuje rosyjskie Centrum Przyjęcia, Rozmieszczenia i Ulokowania Uchodźców.

Dokument szacuje liczbę powracających na 1 216 796 osób licząc od 15 września 2015 roku. Wśród nich było 364 tys. kobiet i 620 tysięcy dzieci. Codziennie do swojego kraju wracają kolejni ludzi, wygnane wojną ze swoich domów. W ciągu ostatniej doby z Libanu powróciło 64 uchodźców, w tym 18 kobiet i 34 dzieci.

Jak ocenia Centrum, chęć powrotu do Syrii wyraziło kolejne około 1,7 miliona ludzi.

Jak oceniają niektóre źródła, w wyniku wojny w Syrii ponad 4 miliony obywateli tego kraju opuściło granice swojej ojczyzny. Ponad 1,5 miliona ludzi trafiło do Libanu, około miliona do Jordanii. Wielu szuka szczęścia i ratunku ryzykując przeprawę do Europy. Uchodźcy cierpią niewyobrażalną biedę, są niedożywieni, chorują, pozostają bez pracy, dzieci nie chodzą do szkoły. Padają ofiarą wyzysku pracodawców żerujących na ich desperackim położeniu. Pomoc organizacji charytatywnych jest niewystarczająca, mimo szumnych deklaracji wielu rządów, w tym polskiego, że należy pomagać na miejscu.

W tej sytuacji każdy powracający do kraju Syryjczyk oznacza zmniejszenie wielkiego problemu uchodźców w sąsiadujących krajach. Odbudowa kraju, jak się szacuje, kosztować będzie około 200 mld dolarów, ale w obecnej sytuacji liczy się każdy odbudowany dom. Zachód, od którego ingerencji w lokalny konflikt rozpoczął się rozpad Syrii, jasno oznajmił, że nie jest zainteresowany pomocą w odbudowie kraju. Rosji nie stać na wiele, choć wspiera Syryjczyków doraźnie. Syria liczy na Chiny i Iran, choć ten ostatni ma teraz własne problemy.

Obecnie, jak informują rosyjskie źródła, w 69 miejscowościach syryjskich odbudowuje się i remontuje 52 szkoły, 23, przedszkola, 34 piekarnie, 33 stacje uzdatniania wody, 16 elektrowni, 17 punktów medycznych i 293 domy mieszkalne. To kropla w morzu potrzeb.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kuc z Konfederacji przyznaje, że łamie prawo, chwali umowy śmieciowe i domaga się likwidacji Państwowej Inspekcji Pracy

Sławomir Mentzen jest żywym potwierdzeniem, że krzywda, jaką wyrządził w ubiegłej dekadzie…