Najnowszy raport AI punktuje zagrożenia dla wolności zgromadzeń w Polsce. Jego najważniejsze tezy zostały przedstawione na konferencji prasowej pod Senatem RP.

Działacze Amnesty International Polska zorganizowali w poniedziałek konferencję prasową, podczas której opublikowali nowy raport o prześladowaniu przez władze uczestników pokojowych protestów i demonstracji oraz o nasilającej się brutalności policji.

– Odmowa milczenia przez osoby biorące udział w pokojowych manifestacjach jest świadectwem ich siły ducha. Polskie władze grożą pokojowym demonstrantom zatrzymaniem i ściganiem, były również przypadki użycia siły i bicia uczestników manifestacji przez funkcjonariuszy policji. Wobec wielu demonstrujących stosowana jest również inwigilacja – powiedziała Gauri van Gulik, dyrektorka ds. Europy w Amnesty International. – Ludzie w Polsce odważnie sprzeciwiają się polityce ograniczania ich praw i wciąż biorą udział w pokojowych manifestacjach, wbrew coraz bardziej restrykcyjnym przepisom prawa i represyjnym działaniom policji mającym na celu ich uciszenie.

W raporcie znalazły się przykłady nadużywania siły przez policję podczas demonstracji, a także podwójne standardy dotyczące zabezpieczania imprez cyklicznych – uczestnicy zgromadzeń prorządowych i nacjonalistycznych traktowani są łagodniej, a funkcjonariusze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za nieuprawnione użycie środków przymusu.

Jedna z opublikowanych w dokumencie historii to pobicie 60-letniej uczestniczki Czarnego Protestu w Poznaniu. Kobieta stanęła w obronie innej bitej przez funkcjonariuszy osoby. Została uderzona kilka razy w głowę, dwa razy traciła przytomność. Mimo to prokurator nie dał jej słowom wiary. W Warszawie w marcu 2018 aresztowany został 19-latek, który zapytał policjanta o tożsamość.

Od wejścia w życie Ustawy prawo o zgromadzeniach w kwietniu 2017, do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieście trafiły 632 sprawy przeciwko uczestnikom zgromadzeń. W 2016 nie wpłynęła an jedna. Prócz tego wojewoda mazowiecki od wiosny 2017 do wiosny 2018 odmówił całkowicie zarejestrowania aż 36 zgromadzeń.

Po nowelizacji ustawy o policji w 2016 roku funkcjonariusze mają możliwość stosowania kontroli operacyjnej również poza ramami postępowania karnego. Działacze AI wyrazili obawę o powszechne stosowanie nieuzasadnionej inwigilacji.

– Wolność pokojowych zgromadzeń jest jedną z podstaw realizacji innych praw obywatelskich i politycznych. Dzięki niej ludzie mają moc nagłaśniania ważnych dla siebie spraw. Władze muszą powstrzymać się od karania za udział w pokojowych demonstracjach. Ochrona wolności pokojowych zgromadzeń jest także sprawdzianem dla władz i całego społeczeństwa, a jej gwarancją są niezależne sądy i niezawiśli sędziowie – powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wstrząsająca obojętność świata wobec Afryki

Trudno sobie przypomnieć, od jak dawna kontynent afrykański nękany jest przez klęski głodu…