Najbiedniejszy kraj w Europie, o którym Donald Tusk mówił, że jest kluczowym partnerem Unii Europejskiej, waha się w wyborze miedzy Wschodem a Zachodem.

www.flickr.com/photos/europeancouncil/
www.flickr.com/photos/europeancouncil/

Gdyby w Mołdawii zapytano się bezpośrednio obywateli, czy chcą być członkiem Unii Europejskiej, głosy rozłożyłyby się niemal równo po połowie. Zaś na pytanie, czy chcą należeć do NATO, „tak” odpowiedziałoby zaledwie 16 proc. społeczeństwa. To oczywista klęska polityki przyciągania Mołdawii do zachodnioeuropejskiej demokracji.

40 proc. Mołdawian jest przeciwko wstąpieniu do NATO. Liczba zadeklarowanych przeciwników sojuszu północnoatlantyckiego zwiększyła się od jesieni zeszłego roku o 9 proc. 20 proc. nie wie, jak by zagłosowało, natomiast co piąty w ogóle odmawia uczestnictwa w referendum, co jest wymownym votum nieufności wobec obecnych władz Mołdawii. I nie ma to wiele wspólnego z deklaracjami politycznych wyborów przyszłości kraju, ale jest raczej reakcją na fatalną sytuację mołdawskiej gospodarki, masowe bezrobocie, powszechną emigrację zarobkową i skokowe biednienie społeczeństwa.

Problem wyników cytowanego badania polega na tym, że mało realne jest, by obecne władze Mołdawii chciały rzeczywiście odwołać się bezpośrednio do opinii obywateli w powszechnym referendum, tym bardziej teraz, kiedy opór przed prozachodnią polityką zauważalnie wzrósł.

Sondaż przeprowadził amerykański instytut badania opinii publicznej International Republican Institute w marcu 2016 roku na próbie 1,5 tysiąca respondentów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ameryckie spece z CIA po prostu zapomnnieli o tym, że istnieje takie państwo jak Mołdawia. Do Moldawii nie poszło 5mld dolarów na budowę „społeczeństwa obywatelskiego”, to skąd Mołdawianie mają wiedzieć że z NATOwskich bomb wylatują kwiaty i szczęście i demokracja …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo ogłosił przeznaczenie 24 mln dolarów na jadłodajnie dla ubogich

Prezydent Peru zapowiedział w środę, że rząd dofinansuje kwotą 99 mln soli (ok. 24 mln USD…