Kolejny dzień mołdawska opinia publiczna dostaje informacje, że kolejni wysocy urzędnicy są zatrzymywani pod zarzutem korupcji. Jak tak dalej pójdzie, rząd zostanie zdziesiątkowany.

www.flickr.com/photos/tm-tm/tonybowden

Tym bardziej, że, jak twierdzi Bogdan Zumbrianu, naczelnik oddziału śledczego Narodowego Centrum ds. Walki z Korupcją, to nie jest jednorazowa akcja, a długotrwały proces. W Centrum nie wystarcza już 6. cel dla kolejnych zatrzymanych. 24 podejrzanych siedzi w areszcie Centrum, pozostałych trzeba było wywieźć do regionalnych oddziałów tej instytucji. Obecnie zatrzymanych jest 70 urzedników wysokiego i samorządowego szczebla.

Wczoraj rozpoczęły się rewizje w Ministerstwie Transportu Mołdawii. Na razie zatrzymani jako podejrzani zostali: minister rolnictwa, wiceminister gospodarki, minister transportu, p.o. dyrektora Państwowej Administracji Dróg, wiceprezydent Kiszyniowa i dyrektor wydziału dróg. Opinia publiczna oczekuje, że następnym będzie mer stolicy Mołdawii. Poza wspomnianymi urzędnikami aresztowanych zostało jeszcze wielu urzędników samorządowych, bankowców, komorników.

W więzieniu siedzi już były premier Mołdawii, Władimir Fiłat. Co interesujące, w śledztwie o korupcji i wyprowadzeniu z mołdawskiego systemu bankowego miliarda dolarów uczestniczy amerykańska agencja detektywistyczna Kroll, Steptoe and Johnson. Na razie nie udało się odzyskać ani jednego dolara z ukradzionych.

Mołdawia, która jeszcze niedawno pretendowała do Unii Europejskiej od dawna zżerana jest przez korupcję, tylko europejscy urzędnicy nie chcieli tego widzieć.

– Polska i Europa są pod wielkim wrażeniem pracy jaką wykonali Mołdawianie, modernizując swój kraj – mówił Donald Tusk w 2014 roku, podczas wizyty w Kiszyniowie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. a u nas kolesiostwo złodziejstwo i kumoterstwo kwitnie , ale zamyka się ludzi za „batonik”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protest w Poznaniu. Władze miasta obiecały, że nie będzie podwyżek i od 10 lat słowa dotrzymują

Jak wspominają pracownice żłobków, ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, w 2011 r…