W mołdawskim parlamencie deputowani przytłaczającą większością głosów odrzucili veto prezydenta Dodona w odniesieniu do kilku projektów.

fot. Wikimedia Commons

W gruncie rzeczy nie jest specjalnie istotne, czy poprawki prezydenta w sposób zasadniczy zmieniały istotę proponowanych projektów ustaw. Szło  wyłącznie o to, czy parlament pokaże Dodonowi, że nie podziela jego pozycji i jakichkolwiek prób zmiany kursu polityki w kraju, tak wewnętrznej, jak i zagranicznej.

Konflikt miedzy prorosyjskim prezydentem, wybranym w głosowaniu powszechnym w listopadzie 2016 roku, a prozachodnim parlamentem z większa lub mniejsza siłą od tego właśnie czasu. Jego kulminacją ostatnio (o czym informowaliśmy tutaj) było wysłanie na manewry Rapid Trident, organizowane przez USA, oddziału mołdawskich żołnierzy wbrew wyraźnemu rozkazowi prezydenta, zwierzchnika mołdawskich sił zbrojnych.

Obecnie odrzucenie poprawek wniesionych przez prezydenta do projektów ustaw przeszło przytłaczającą większością głosów (55 z 64 obecnych parlamentarzystów). Jest to jednak wrażenie mylące, ponieważ z Sali posiedzeń demonstracyjnie wyszli deputowani Partii Socjalistycznej, którzy popierają Igora Dodona. Jej przedstawiciel, Vlad Batryncza powiedział, że socjaliści jeszcze raz wyrażają swoje pełne poparcie dla prezydenta.

– Popieramy stanowisko prezydenta dotyczące rozwiązania parlamentu, zorganizowania przedterminowych wyborów i sformowania nowej większości parlamentarnej, która będzie reprezentowała interesy narodu – powiedział.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że próba rozwiązania parlamentu może stać się powodem ostrego konfliktu wewnętrznego w całej Mołdawii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A czy socjaliści muszą być prorosyjscy. A nie mogą choćby stanąć okrakiem i zaakcentować zarówno sprzeciw wobec kapitalizmu zachodu i oligarchów rosyjskiej, co jakiś czas manewrując w sprawach korzystnych dla Mołdawii ?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Agrounia blokuje autostradę: nie mamy komu sprzedawać, warzywa gniją w magazynach, a premier nas nie widzi

Od rana trwa protest rolników przeciwko zbyt niskim cenom zbytu płodów rolnych i trzody ch…