Ministerstwo wypowiedziało w piątek wieczorem porozumienia o współpracy z Klubem Generałów oraz Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego. Jako powód podało postkomunistyczny charakter obu organizacji.

wiceminister obrony Bartosz Kownacki, fot. wikimedia commons
wiceminister obrony Bartosz Kownacki, fot. Wikimedia Commons

Po piątkowej publikacji „Rzeczpospolitej”, która wytknęła partii rządzącej, że współpracuje z komunistycznymi wojskowymi – MON postanowił wypowiedzieć porozumienia. Solą w oku dziennikarzy „Rz” było m.in., że przedstawiciele ZŻWP pojawili się w Sztabie Generalnym na grudniowym spotkaniu świąteczno-noworocznym, miesiąc później zaś rozmawiali z szefem sztabu gen. Mieczysławem Gocułem m.in. o możliwościach zniesienia wprowadzonych przez Tomasza Siemoniaka utrudnień w chowaniu na Powązkach Wojskowych żołnierzy Polski Ludowej. Co gorsza, związkiem kieruje dawny planista stanu wojennego, gen. Franciszek Puchała, znany z krytycznych publikacji o działalności płk. Kuklińskiego.

Klub Generałów natomiast nie podoba się PiS dlatego, że w jego szeregach, teoretycznie otwartych dla wszystkich generałów, są w większości byli członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – gen. Józef Użycki i gen. Józef Baryła, były wiceminister obrony gen. Zbigniew Nowak oraz naczelny prokurator wojskowy w stanie wojennym gen. Józef Szewczyk. Seniorem klubu jest były szef bezpieki wojskowej gen. Teodor Kufel.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki tak tłumaczył się dziennikarzom „Rz”: – Fakt posiadania przez MON porozumienia z organizacjami mógł umknąć w dużej liczbie spraw. Nie powinienem się wypowiadać w imieniu ministra Antoniego Macierewicza, ale podejrzewam, że ma takie samo stanowisko, jak ja, a porozumienia szybko zostaną zakończone.

Tak też się stało. Zostały wypowiedziane jeszcze w dniu publikacji. Teraz już z pewnością nie będzie ułatwień dotyczących pochówku na Powązkach, a komunistyczni wojskowi będą omijani przez oficjeli szerokim łukiem.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rzeczy straszne przechodzą bez echa, bez słowa protestu. ONI wywojowali Polskę i ją stworzyli. Niech sczeźnie ten cały styropian zdrajców i podłych ludzi.

  2. Neokomuniści z PiSu podwyższyli wszystkie podatki i zaczęli rozdawać cudze pieniądze. Uciekający złodziej woła -łapać złodzieja…

  3. Czyli ci, co walczyli w II w.św.też? No to ja dziękuję za takie państewko.
    W wypadku kolejnego zagrożenia, niech styropian powołuje własną armię …

  4. Tak pogrzebano Honor Żołnierza Polskiego , zaczynając na Piastowskich Wojach , a kończąc na obecnym Wojsku Polskim .

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Puste portfele Rosjan

Z jednej strony są deklaracje i polityczne zobowiązania na najwyższych szczeblach, by licz…