Jak celnie wypomina „Gazeta Wyborcza” szefowej Biełsatu, Agnieszka Romaszewska-Guzy, tworząc stację, deklarowała, że w ten sposób zamierza „pokazywać białoruskim przyjaciołom i sąsiadom, na czym polega demokracja”.

Dziś okazuje się, że debata publiczna zamienia się w okopy dwóch wrogich sił. Świadczy o tym likwidacja platformy opiniowej w gazecie.pl – czyli rozwiązanie za jednym zamachem kwestii Wosia, Sroczyńskiego i Beczek. Tych usiłujących utrzymać równowagę na barykadzie i czyniących starania, by sprawiedliwie punktować – tak, aby jedna i druga strona mogła z tych uwag zrobić użytek – przepycha się siłą do jednego z dwóch obozów, bądź odmawia się błogosławieństwa oficjalnego, legalnego pismaka, odsyłając do blogosfery i na Twittera.

Wydawcy, rezygnując ze współpracy z frakcją „symetrystów”, powoływali się na spójną politykę redakcji i dowolność w doborze redaktorskich piór. Agnieszka Romaszewska-Guzy usiłowała zastosować w Biełsacie inną strategię: strategię „my się nie mieszamy”. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z dreptaniem na paluszkach wokół władzy, ukrytego pod płaszczykiem powstrzymywania się od wyrażania jakichkolwiek komentarzy na temat bieżącej polityki.

Ivan Shyla wyleciał z pracy po udostępnieniu na swoim prywatnym facebookowym profilu słynnego już zdjęcia Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, „dla którego zabrakło krzesła”. Opatrzył go spartańskim podpisem: „po lewej jest prezydent Polski”. Twierdzi, że szefowa usiłowała zablokować ów wpis, powołując się na interes narodowy oraz na to, że pracownikom stacji rzekomo nie wolno żartować z głowy państwa.

Biełsat nie jest Kancelarią Prezydenta, nie ma w umowie ocieplania jego wizerunku, a prywatny profil SM-redaktora nie jest oficjalną stroną organizacji, którą reprezentuje. Pamiętam jak osiem-dziesięć lat temu, gdy Facebook zaczynał na dobre rozgaszczać się w kraju nad Wisłą, wielu znajomych czyściło bądź ukrywało kontent na swoich tablicach w obawie przed ciekawskimi rekruterami z niektórych korporacji, które z jakiegoś powodu uznały, że oprócz sprawdzania znajomości języków obcych i pakietu Office, będą polować na zdjęcia z pubu, na których kandydaci do pracy siedzą przed pękatymi kuflami z piwem albo mają głębokie dekolty. Później to szaleństwo osłabło.

Oczywiście, pozostaje odwieczne pytanie o to, kiedy przekraczamy granice ról społecznych. Czy Anna Kowalska po zejściu z nocki na oddziale intensywnej terapii przestaje być siostrą Anią, a zaczyna być Anką, która odsłania wytatuowane ręce? Kiedy podporucznik zdejmuje mundur? Czy wolno mu wrzucać na Facebooka żarty o wojskowych?

Kontrolowanie sfery prywatnej pracownika na modłę Orwella może być kolejnym etapem zaprzęgania nas w Schmittowską ramę wojny i wrogości. O ile z polaryzacją debaty publicznej można jeszcze walczyć, generując nowe platformy przekazu i zapraszając do współpracy wykluczonych dziennikarzy, to rozciąganie pieczy nad ich dietą, kolorem noszonej bielizny czy sposobem redagowania postów na portalu społecznościowym może być dla standardów pracy w mediach zabójcze. W mechanizmie swoim przypominać zaczyna bowiem nabór do sekty.

Zwłaszcza, że często zasady gry obowiązują tylko jedną ze stron. Zjadliwe tweety Agnieszki Romaszewskiej-Guzy wymierzone w Donalda Tuska pochodzą zapewne z czasów, kiedy „zasadą Biełsatu” nie było jeszcze „to, że możemy informować o sprawach polskich, ale nie włączamy się w żadne kampanie polityczne – ani po stronie Platformy, PiS-u ani żadnej innej”. I nawet jeśli uznamy tłumaczenie szefowej, że zastrzeżenia do pracy Shyli redakcja miała już wcześniej, to trudno będzie teraz stacji odeprzeć zarzuty o łamanie wolności słowa.

Za wdrożenie podobnego mechanizmu wobec Rafała Wosia mam żal do „Polityki”. Jeśli wymaga się od podwładnego czy współpracownika, by oddał jakąś część własnej prywatności/tożsamości, a z jakąś nie obnosił się publicznie, należy zaznaczyć to przynajmniej w umowie. Bo inaczej niektórych pracodawców może zacząć kusić, by zacząć się interesować, z kim podwładni sypiają lub chodzą na wino, a „dobro firmy” jest kategorią tak szeroką, że można rozciągnąć ją absolutnie na wszystko. Tak właśnie próbowano przemycić oceny „postaw moralnych i etycznych” nauczycieli. Na szczęście to nie przeszło.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A prawda istnieje tylko jedna: obiektywna – jak ludzkie życie

  „(…)Ivan Shyla wyleciał z pracy po udostępnieniu na swoim prywatnym facebookowym profilu słynnego już zdjęcia Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy(…)szefowa usiłowała zablokować ów wpis, powołując się na interes narodowy(…)”

  Czekamy na kolejne kroki. Propaganda Hitlera i Stalina, likwidowała ludzi. „Wpisy”, wieszała jako przykład zbrodni. Nie rozgrzeszam PiS-u, bo sam, jak większość wykluczonych i wykorzystywanych w tym kraju obywateli, sam pamiętam dzisiejszych PiS-owskich cyngli jak wtedy za rządów PO, „walczyli o wolność słowa” (moja działalność na str. ewastankiewicz-pl) i uważam że PiS ze swoim „szlachetnym”, całującym groby, jaśnie panem liberałem – Mateuszem Morawieckim, równa się – PO.

  Ale… (na wszelki wypadek przepraszam za tupet), Towarzyszko Weroniko Książek, mimo tego, proszę nie zapomnieć co robiła jeszcze niedawno PO – rewizja platformianej bezpieki u „szarego człowieka” – Antykomora – w prywatnym mieszkaniu celem represji za prowadzenie strony internetowej poświęconej prezydentowi Wkołoruskiemu (proszę sobie spróbować wyobrazić jak do Pani, Pani Weroniko, mieszkania z dobytkiem na który oszczędzała Pani całe życie, wchodzi bezpieka, i wywraca wszystko do góry nogami – szarpie i niszczy), wyrywanie z rąk (zdaje się w redakcji „Wprostu”), laptopów z nagraniami obnażającymi skalę ograbiania „polskiej hołoty” etc, i ten – seryjny samobójca (warto przyjrzeć się datom) – https://marucha.wordpress.com/lista-smierci/
  – o którym już zdaje się wszyscy zapomnieli. Tak na marginesie: listę nieboszczyków z powyższego linka, którym na zawsze (zazwyczaj pavulon i anatomopatolog który nie pracował w soboty i niedziele) odebrano mowę, należało by pewnie już uzupełnić.

  No, w każdym razie dziś, rządzi PiS, a nie PO. Czy to nie jest wystarczający sygnał po temu aby dostrzec że powyższa, PiS-owska lista, stała się już mało aktualna? Niniejszym oświadczam: ja niżej podpisany – podpisany pod tym wpisem z poniższego linka – w żadnym wypadku nie mam zamiaru targnąć się na własne życie: https://waldorfus.wordpress.com/2018/09/22/ratujmy-nasz-kolejny-autorytet/

  Morale żołnierza, zawsze warte jest przyszłej zbrodni — Cyngiel.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wirus michnikowszczyzny groźniejszy niż kiła

„Nie, nie, za mocny, mocniejszy. Nie, nie, nie, to by nic nie dało i tak, to by nic nie da…