Site icon Portal informacyjny STRAJK

Morawiecki atakuje opozycję za pomysł odejścia od węgla w energetyce

fot. Greenpeace Polska

Podczas gdy siły polityczne w krajach UE rywalizują na pomysły w zakresie zielonej energetyki, w Polsce szef rządu atakuje opozycję za propozycję likwidacji wytwarzania energii z węgla.

Osiągniecie zerowej emisji gazów cieplarnianych w skali całej Unii Europejskiej do roku 2050 jest jednym z koniecznych warunków zahamowania wzrostu globalnej temperatury do poziomu, który zagrażać będzie przetrwaniu gatunku ludzkiego. Dlatego w państwach członkowskich trwa obecnie wyścig koncepcji umożliwiających porzucenie węgla i gazu na rzecz źródeł nie emitujących gazów.

Do tych standardów próbuje równać Platforma Obywatelska, która w propozycjach programowych na wybory parlamentarne zamieścił radykalny plan ochrony klimatu, w tym wyeliminowanie węgla w energetyce do 2040 r.

Premier Mateusz Morawiecki uznał, że to dobry motyw do uderzenia w opozycję. Na wczorajszej konferencji w formie zarzutu przedstawił założenia programowe oponentów. Podczas występu w TVP Katowic obwieścił, że PO chce doprowadzić do likwidacji energetyki opartej na węglu. A to stanowi według Morawieckiego „ogromne ryzyko dla przemysłu, dla całego polskiego przemysłu”.

Szef rządu ma w głoszeniu takich poglądów swój interes. W jesiennych wyborach będzie liderem katowickiej listy PiS.

Zdziwieni dziennikarze pytali, czy przemysł wydobywczy może spać spokojnie i czy ekonomię można pogodzić z ekologią. – Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu. Można to pogodzić i my chcemy pokazać, że to jest możliwe – oświadczył premier.

Morawiecki zaznaczył również, że z Górnego Śląska „musi wyjść taki rodzaj zmian gospodarczych, który doprowadzi do tego, że Polacy będą zarabiali tak, jak w zachodniej Europie”. „Będzie to nowoczesny przemysł oparty o zaawansowane technologie, o polską naukę, która tutaj, na Śląsku, jest bardzo dobrze rozwinięta. Do takich zmian chcemy tutaj doprowadzić” – powiedział Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że potencjał Śląska jest ogromny, a województwo śląskie podlega procesowi zmian związanemu m.in. z miejscami pracy, przemysłem czy energetyką. „To są zmiany fundamentalne” – ocenił Morawiecki.

Exit mobile version