Site icon Portal informacyjny STRAJK

Morawiecki u Sowy: najlepszym sposobem zawsze była wojna

wikimedia commons/Mateusz Morawiecki

Czy odpryski tzw. „afery taśmowej”, która doprowadziła do załamania poparcia społecznego rządu Platformy Obywatelskiej, zapoczątkują również krach „dobrej zmiany”? Portal Onet ujawnił materiały z śledztwa, w których znajdujemy szokujące wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, wówczas doradcy premiera Donalda Tuska.  Obecny premier wygłosił pochwałę wojny jako środka redukującego ludzkie oczekiwania i umożliwiającego wzmożoną akumulacje kapitału.

To może być wstrząs dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Stenogramy z trzygodzinnej rozmowy prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, szefa PGE Krzysztofa Kiliana i jego zastępczyni Bogusławy Matuszewskiej z Mateuszem Morawieckim pokazują prawdziwą twarz szefa polskiego rządu. Okazuje się, że Morawiecki był przez lata częścią tej samej kliki biznesowo-politycznej, co skompromitowani politycy Platformy Obywatelskiej.

Przełomem w całej sprawie były wypowiedzi kelnerów, którzy za kadencji rządów PO uczestniczyli w pozyskiwaniu rozmów z podsłuchów umieszczonych przy stolikach. Do ich zeznań dotarli dziennikarze Onetu, którzy przeanalizowali ponad 40 tomów śledczych.  Według jednego z nich Konrada Lasoty wynika, że podczas jednej z nagranych rozmów Morawiecki miał dyskutować ze nieznanym mężczyzną o zakupie nieruchomości pod inwestycje. Takie zakupy miałyby być dokonywane na podstawione osoby, co kojarzy się bardziej ze światem przestępczym, niż z politykiem celującym, jak się okazało, w najwyższe stanowiska.

Morawiecki podczas wspomnianej rozmowy w kręgu śmietanki biznesowej wyjawił również jakie powinno być jego zdaniem rozwiązanie kryzysu migracyjnego. „No k… Wiesz, kiedyś przypłyną, kiedyś coś zrobią. (…) Te iPhone’ye pokażą im: tu żyje się tak a tu tak. I co my zrobimy jak flotylla tratw k…, nawet tam z północy Afryki będzie na południe? (…) Będziemy strzelać, będziemy odpychać ich, wiesz” – mówił ówczesny prezes banku WBK w restauracji „Sowa i Przyjaciele”.

Mateusz Morawiecki uważa, że płaca minimalna będzie na uczciwym poziomie youtube.com

Drastyczny jest również fragment rozważań o dobrobycie. Morawiecki roztacza przez swoimi rozmówcami pejzaż powojennej Europy z czasów intensywnej odbudowy gospodarek przy zastosowaniu keyensowskich metod ekononicznych: „Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa… Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo kurwa i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa… Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapierdalać za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała”

W kluczowym fragmencie Morawiecki mówi o koniecznosci redukcji społecznych ambicji jako koniecznym warunku powodzenia polityki gospodarczej.  „Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapier*** i rowy, ku*** kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy (…) wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć emerytury. Mniejsze oczekiwania”. Bogusława Matuszewska zauważa w tym momencie, że będzie to trudne, na co Morawiecki odpowiada, że aby wymusić na społeczeństwie ustępstwa potrzeba 10-20 lub wojny. Kiedy Matuszewska że „przyzwyczaić się do lepszej sytuacji jest daleko łatwiej niż do gorszej”, Morawiecki kwituje „najlepszym sposobem zawsze była wojna. Wojna zmienia perspektywę w pięć minut”.

Z zeznań kelnerów wynika jeszcze to, że oprócz zapisu, którego stenogram znajduje się w aktach sprawy i z którego pochodzą powyższe fragmenty, mogą istnieć jeszcze dwie inne nagrane rozmowy, które obecnie służą jako zabezpieczenie dla pewnych znanych osób i haki na premiera. Taki wniosek pojawia się też w publikacji „Gazety Wyborczej” z połowy sierpnia br, w której przytoczona zostaje rozmowa z wysokim rangą funkcjonariuszem CBA, który twierdzi, że Biuro ma „nagranie kompromitujące Morawieckiego” i że to nagranie „jest gwarancją bezpieczeństwa” dla koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, którego Morawiecki chciał zdymisjonować w czerwcu, a ostatecznie tego nie zrobił. Inna wersja mówi o Marku Falencie, biznesmenie, według ustaleń śledczych inicjatorze podsłuchiwania polityków, który w 2017 roku został skazany na 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności. Od tego czasu dzięki rozmaitym akrobacjom prawnym unika on kary. Obecnie czeka na werdykt Sądu Najwyższego w związku z jego wnioskiem o kasację. Falenta w świetle tej logiki miałby grozić obecnemu premierowi opublikowaniem taśm, które zawierają rozmowę na temat zakupu nieruchomości na podstawione osoby.

 

 

 

 

Exit mobile version