Site icon Portal informacyjny STRAJK

„Morderca!” – ktoś napisał prawdę o „Łupaszce” na muralu propagandowym

"Morderca!" - ktoś napisał prawdę o Łupaszce / twitter.com

Wśród mieszkańców Gdańska znalazł się przyzwoity człowiek, który jednym wysprejowanym napisem zamanifestował swoją niezgodę na napędzany systemową propagandą kult tzw. „żołnierzy wyklętych”. Na muralu przedstawiającym kata ludności cywilnej, niejakiego Zygmunta „Łupaszkę” Szendzielarza, pojawił się napis „MORDERCA!”.

Skandaliczne malowidło zatytułowane „Wilki” powstało w czerwcu 2016 roku przy ul. Partyzantów 74 na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej, głównego ośrodka propagandy historycznej i rewizjonizmu. Mural ma 156 m długości oraz 3,5 m wysokości. Jego autorem jest Marcin Budziński, artysta streetartowy, który wcześniej wykonał m.in. mural poświęcony asom polskiego lotnictwa na budynku gimnazjum na warszawskim Gocławiu i wielką rycinę Browaru Gdańskiego we Wrzeszczu. Szkodliwość społeczna „Wilków” polega na zestawieniu ze sobą realnych ofiar powojennych awantur na ziemiach polskich jak np. Danuta „Inka” Siedzikówna, ze zbrodniarzami i mordercami cywilów, jak wspomniany „Łupaszka”, który ma na koncie rzeź 27 litewskich mieszkańców wsi Dubinki, w tym kobiet i dzieci, 22 czerwca 1944 roku.

14 kwietnia na twarzy „Łupaszki” ktoś napisał sprejem „MORDERCA!”, co wywołało popłoch wśród zwolenników „wyklętych”. „Znaleźć śmiecia i zabić” – napisał jeden z nich w komentarzu na Facebooku. Większość głosów wyraża jednak aprobatę dla autora akcji sprzeciwu. „Świetnie to rozumiem, jak jadę do Wrzeszcza to zawsze odruchy wymiotne mam na widok tego «dzieła»”, „Zniszczyli?? a nie po prostu napisali prawdę? zaprawdę dziwnych ludzi czcimy jako bohaterów”, „Przejeżdżając dziesiątki razy koło mordy tego skurwysyna, zastanawiałem się co z tym Gdańskiem. Ale jednak Trójmiasto ma wuchtę dobrych dziewuch i chłopaków. Szacuneczek” – czytamy w komentarzach.

Jak informuje trójmiejska „Gazeta Wyborcza”, .sprawą zajęła się  Komenda Miejskiej Policji w Gdańsku.

Exit mobile version