W Rosji ruchy LGBT wciąż nie są mile widziane.

Rejonowy sąd dzielnicy Twerskiej w Moskwie ukarał lidera ruchu LGBT, Nikołaja Aleksiejewa grzywną za zorganizowanie gejparady w Moskwie w maju br. Wysokość grzywny sąd określił na 20 tys. rubli (1362 zł).

Sąd uznał Aleksiejewa za winnego naruszenia porządku zgromadzenia publicznego. Parada, która odbyła się w stolicy Rosji 30 maja, nie miała zgody na jej przeprowadzenie. Mimo to zgromadziła kilkadziesiąt osób, na czele których stał właśnie Aleksiejew. Doszło do starć z prawosławnymi aktywistami z ruchu „Boża Wola”, kierowanymi przez Dymitra Enteo. Jak informuje portal lenta.ru policja rosyjska zatrzymała około 15 osób, wśród nich lidera ruchu LGBT. Został on następnie skazany na 10 dni aresztu za „niepodporządkowanie się poleceniom policji”.

W tym roku ruch LGBT wnioskował do władz moskiewskich o wydanie zezwolenia na różne przedsięwzięcia związane z paradą. Na żadne z nich nie otrzymał zgody. Od 2006 r. aktywiści ruchów LGBT w Moskwie corocznie składają wnioski o zezwolenia na zorganizowanie parady miłości, ale ani razu władze Moskwy nie zgodziły się na nie.

Nikołaj Aleksiejew zapowiedział po wyroku, że złoży doniesienie do Europejskiego Trybunału Praw człowieka i Komitetu Ministrów Rady Europy o „kolejnym akcie bezprawia”. W 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że zakazy parad miłości przez Moskiewskie władze w latach 2006 – 2008 były bezprawne.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…