25 listopada, jak donosi rosyjski portal Rotfront, władze Moskwy zdemontowały wystawę poświęconą walkom robotniczym w 1905 r. na Krasnoj Presni w Moskwie.

«Krasnopresnenskaya 04» участника NVO - собственная работа. Под лицензией CC BY-SA 3.0 с сайта Викисклада - https://commons.wikimedia.org/wiki/
«Krasnopresnenskaya 04» участника NVO – собственная работа. Под лицензией CC BY-SA 3.0 с сайта Викисклада – https://commons.wikimedia.org/wiki/

Według autorów artykułu, demontaż istniejącej od wielu lat ekspozycji miał miejsce na 2 tygodnie przed 110 rocznicą zbrojnych walk moskiewskich robotników podczas rewolucji 1905 r.

Eksponaty zostały usunięte i przeniesione do magazynów Muzeum Historii Rosji. Zniknęły cenne dokumenty poświęcone działaniom Moskiewskiej Miejskiej Rady Delegatów Robotniczych i miejskiego Komitetu Rosyjskiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Na nich miejscu zostanie otwarta wystawa poświęcona życiu i przemianom rosyjskiej stolicy w XX wieku. Pokazane będą wnętrza mieszczańskich i kupieckich domów, ulice i kamienice burżuazji rosyjskiej, architektura rosyjskich seminariów prawosławnych. Ocalona zostanie monumentalna (200 m kwadratowych) diorama poświęcona walkom robotników przeciwko carskiemu terrorowi na Krasnoj Presni, ponieważ z powodu wielkości jej przeniesienie wiązałoby się zapewne z wielkimi kosztami. Niemniej dokonano na obrazie nadużycia – naniesiono hologramy istniejących współcześnie budynków, co oczywiście psuje i wymowę dzieła i pomniejsza wymowę krwawych walk o robotniczych o klasowe wyzwolenie. Ścieżka dźwiękowa w audio przewodnikach nie mówi, jak donosi Rotfront, ani słowa o rewolucji 1905 r., ani o symbolice czerwonego sztandaru, będącego centralnym punktem obrazu.

Autorzy rosyjskiego lewicowego portalu wysuwają tezę, że pomysł likwidacji wystawy wiąże się z obawami władzy, że niezadowoleni mieszkańcy miasta wykorzystają ją jako instruktaż, jak budować barykady czy bomby domowej roboty.

Neoliberalna Rosja dość bezlitośnie rozlicza się z epoką stalinizmu, ale jednocześnie odcina się wszelkimi  sposobami od historii ruchu robotniczego i Rewolucji Październikowej, traktując ją jako element negatywnie ocenianej wojny domowej, która podzieliła naród rosyjski.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…