Wojna z Unią Europejską, rozpętana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i węgierskiego Fideszu przyniesie opłakane skutki dla społeczeństwa Starego Kontynentu. Ograniczone zostaną ważne projekty międzynarodowe, w tym program wymiany studenckiej, z którego każdego roku korzystało 15-16 tysięcy młodych Polaków i Polek. W 2021 roku takiej możliwości nie będzie.

Rządy z Warszawy i Budapesztu grożą zawetowaniem projektu budżetu UE na lata 2021 – 27. Gabinetom Morawieckiego i Orbana nie podoba się wprowadzenie mechanizmu wiążącego wypłatę funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności.  Prawicowi politycy zamierzają najwidoczniej dalej podporządkowywać swojej władzy sądownictwo, zamykać opozycyjne media czy prześladować organizacje pozarządowe i działaczy na rzecz praw człowieka.

Polska i Węgry są gotowe zablokować, korzystając z przysługującego im prawa weta cały nowy pakiet budżetowy, na który składa się nie tylko budżet na lata 2021-2027 (blisko 11 bilionów euro), ale również wynoszący 750 mld euro Fundusz Odbudowy, który ma złagodzić skutki pandemii koronawirusa.

Skutki takiej postawy odczujemy wszyscy.  Polska w ciągu trzech lat może stracić 64 miliardy euro tylko na Funduszu Odbudowy. Kolejne straty będą skutkiem wprowadzenia prowizorium budżetowego, w ramach którego nie będą prowadzone unijne programy takie jak: EU4 Health, Horizon Europe, Just Transition Fund, Border Managment Fund, Creative Europe, Life+ oraz właśnie Erasmus+.

Erasmus+ to program uruchomiony przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987. Jego oficjalny cel jest edukacyjny, jednak w praktyce polega on głównie na zbliżeniu studentów z różnych państw Starego Kontynentu. Polega on na finansowaniu wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE. Program umożliwia także odbywanie praktyk zawodowych w innych krajach członkowskich UE oraz państwach stowarzyszonych takich jak Norwegia, Turcja czy Wielka Brytania. W latach 2014-2020 z programu skorzystało ponad 4 miliony osób w tym blisko 2 mln studentów i 800 tys. wykładowców i nauczycieli.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zełenski: Polacy dostaną „specjalne prawa”

Po wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu polskiego prezydenta przed parlamentem, W…