Wszystkie ofiary to mężczyźni, najmłodszy z nich miał 32 lata. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ogółem z wychłodzenia zmarło już w tym roku 65 osób.

Tej nocy z zimna zmarło w Polsce 10 osób/pinterest

Dla większości kraju, czyli dla województw mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, opolskiego i śląskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił pierwszy stopień zagrożenia z powodu silnych mrozów, w Małopolsce ogłoszono drugi stopień, ponieważ temperatura ma tam spaść nawet do -29 stopni Celsjusza. Komunikaty tego typu nie muszą jednak oznaczać żadnych konkretnych działań, podejmowanych przez samorządy, jak przygotowanie większej liczby miejsc noclegowych dla bezdomnych czy skierowanie dodatkowych środków na pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem.

Najbardziej niebezpieczny jest mróz dla osób będących pod wpływem alkoholu, który powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dające złudne poczucie ciepła oraz oczywiście dla bezdomnych. Policja i straż miejska od kilku dni przeczesują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, jednak mimo to przy tak niskich temperaturach codziennie znajduje się ok. 10 ciał osób, które nie znalazły ciepłego schronienia.

Liczba osób, które nie mają gdzie mieszkać, z roku na rok rośnie. W 2015 roku było ich aż 36 tys., o 5 tys. więcej niż dwa lata wcześniej; prawie 2 tys. z nich stanowiły dzieci, rośnie także odsetek bezdomnych kobiet. Jak podkreślają pracownicy organizacji zajmujących się ludźmi w takiej sytuacji, przyczyną bezdomności często jest po prostu niedostatek, a także prawo lokatorskie, które pozwala na eksmisje na bruk. Co roku od kilkudziesięciu do kilkuset osób nie przeżywa zimy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak mówił całkiem dobry trener Górski:,,Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?” PKB rośnie gospodarka się rozwija,bezrobocie maleje dzięki emigracji a bezdomnych w tym bezdomnych dzieci przybywa…..

  2. wyrzucanie ludzi na ulice to mordowanie kto za to odpowie winny jest aparat panstwowy i ludzie za nim stojacy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…