Share Button

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyłożyło 150 tys. złotych, by zespół grający „patriotycznego rocka” mógł odbyć trasę koncertową w Wielkiej Brytanii.

Grający od trzech lat zespół Contra Mundum właśnie zakończył cykl trzech koncertów. Inicjatywę sfinansował polski MSZ jako jedno z zadań w programie Dyplomacja Publiczna, beneficjentem było Stowarzyszenie „Trzy Kropki”. Występy prawicowej grupy w Southampton, Londynie i Manchesterze zakwalifikowano jako promocję kultury polskiej, określając zespół jako jej ambasadora.

Contra Mundum w oczach resortu Waszczykowskiego musiał wydać się kandydatem idealnym – swoją twórczością nie tyle bowiem „promuje kulturę polską”, co ulubiony przez prawicę, wycinek historii. Zespół zadebiutował na VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Wydał dwa albumy o jednoznacznych tytułach – „Cześć i Chwała Bohaterom” oraz „W wierszu i boju”. Nagrał też teledysk do filmu „Wyklęty”. W swoim dorobku ma utwory wychwalające Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” – „żołnierza wyklętego”, którego działania, w tym spalenie wsi Dubinki i wymordowanie mieszkańców, budziły kontrowersje nawet w IPN-ie.

Absurdalność sytuacji wzmaga jeszcze fakt, że organizatorzy koncertu, którzy w teorii mieli przybliżać Polskę zagranicznemu audytorium reklamowali wydarzenie głównie po polsku. Brytyjczycy mogli co najwyżej przeczytać dwujęzyczny anons na polskim prawicowym portalu newsowym (gdyby wpadli na pomysł, żeby go w ogóle odwiedzić) oraz poznać tytuł całego przedsięwzięcia – przetłumaczone na angielski zawołanie „Cześć i chwała bohaterom”.

Wniosek o marnotrawieniu publicznych środków przez ekipę, która podobno bardzo troszczy się o finanse Polski nasuwa się sam. Niestety, ani Contra Mundum, ani Waszczykowskiego nikt – nomen omen – nie rozliczy. Zespół gra właściwą muzykę na właściwe czasy, a przynajmniej jeden członek rządu – wicepremier Piotr Gliński – publicznie się nim zachwycał.

Share Button

4 komentarze

 1. romek M. napisał:

  Co jest złego w promowaniu Polski za granicą?

  • Radosław S. Czarnecki napisał:

   Ta akurat kultura – czy raczej ppseudo-kultura- jest kompromitacją i pospolitym obciachem. To nie promocja „polskości” ale tzw. „polactwa”.

 2. qaduq napisał:

  MSZ sfinansowało trasę koncertową Contra Mundum. Jak chwalcy Łupaszki zostali „ambasadorem kultury polskiej”?
  Po zabawie w przeglądarce wychodzi na to, że jedynie Gazeta Wyborcza i Strajk,eu zainteresowały sie owym niesamowitym sukcesem promowania wybitnych osiągnięć polskiej kutury. Angielska prasa ami słowem nie wspomina, a jedynie można znaleźć po polsku napisany plakat zachęcający na darmowe występy. Kolejny sukces przeciwko światu, jako sztandarowe zawołanie twórców naszych sukcesów.

 3. qaduq napisał:

  Dlaczego zabrakło informacji, ilu uczestników zgromadziły występy i ile płyt sprzedali?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*