Site icon Portal informacyjny STRAJK

Na ślubie kościelnym śpiewać nie każdy może. Kościół wprowadza listę zakazanych piosenek

Ślub

www.flickr.com/photos/gammaman/

Kościół katolicki w swoich dążeniach kontrolowania wszystkich i wszystkiego pod kątem zgodności z wymogami religijnymi, dobrał się i do piosenek. W sieci pojawiła się ich lista, których wykonanie na uroczystości ślubnej jest przez Kościół zakazane.

Idzie o to, że nieposłuszni obywatele, pragnący wyrazić swą radość z okazji ślubu, zamawiali do wykonania po uroczystościach kościelnych różne utwory, nie zawsze kierując się ich religijnym posłaniem. Teraz Kościół postanowił zrobić z tym porządek.

Opracowano listę utworów, których wykonanie na ślubnych uroczystościach w katolickich świątyniach ma być zakazane. Lektura tego nowego kościelnego indeksu wprawia w zdumienie. Są wśród nich tak ładne i powszechnie znane jak piosenka The Beatles – „All You Need Is Love”, jest i Leonard Cohen razem z jego „Hallelujah”, trafił na tę listę nawet tak gorliwie demonstrujący swoją wiarę wykonawca jak Piotr Rubik i „Niech mówią, że to nie jest miłość”, piękna i bardzo wiekowa już piosenka Mieczysława Fogga „Serce matki”. Trafił na listę zakazanych piosenek świeckich nawet Jan Sebastian Bach i jego „Ave Maria”.

Jak informują religijne media, Kościół jest zdania, że podczas ślubów dochodzi do wielu nadużyć (cokolwiek to znaczy), a jednym z nich jest właśnie wykonywanie piosenek w sposób niekontrolowany przez Kościół .

Lista została potraktowana jak najpoważniej i na przykład diecezja płocka zorganizowała specjalne kursy dla artystów, którzy zechcą wykonywać różne utwory podczas ceremonii ślubnej. Nie trzeba dodawać, że kurs jest płatny, a ważność jego ukończenia potwierdzać ma specjalna legitymacja, ważna tylko przez trzy lata.

„Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – komentował konieczność organizacji takich płatnych imprez ks. Marcin Sadowski na stronie internetowej Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.

Oczekujemy wykazu firm, której odzież można przywdziewać podczas ceremonii kościelnych.

Exit mobile version