Na stronie internetowej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego pojawiło się ogłoszenie o pracę. Instytucja chce zatrudnić do szatni studenta – w zamian oferuje umowę o dzieło. To łamanie prawa – tłumaczy Jakub Grzegorczyk z Inicjatywy Pracowniczej.

Wikipedia.org– Takie ogłoszenie jest skandaliczne. Pokazuje jak powszechna jest skala łamania podstawowych praw pracowniczych i jak bezczelnie zachowują się pracodawcy – także instytucje publiczne, którzy wybierają zatrudnianie ludzi na umowach śmieciowych. Nie trzeba znać się na prawie pracy, żeby wiedzieć, że w przypadku pracy w szatni nie ma mowy o wykonywaniu jakiegokolwiek „dzieła” – denerwuje się związkowiec z Inicjatywy Pracowniczej.

Grzegorczyk odsyła władze biblioteki do kodeksu pracy. Artykuł 22 jasno stanowi, że praca wykonywana przez szatniarza lub szatniarkę powinna być wykonywana na umowie o pracę.

buw.uw.edu.pl

Internauci ironizują, że w bibliotece nie wiedzieli, ze to łamanie prawa, bo wszystkie kodeksy pracy zostały wypożyczone przez studentów, a pracownicy szatni będą wykonywać piruety wieszając kurtki. Ogłoszenie zniknęło ze strony internetowej.

Uniwersytet Warszawski już wcześniej stosował śmieciowe formy zatrudnienia. W zeszłym roku odbył się protest pracowników przeciwko zatrudnianiu na umowy o dzieło. Zbuntowali się zarówno pracownicy naukowi, sprzątaczki jak i studenci i absolwenci.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ikonowicz kandydatem na RPO?

Sprawa nowego Rzecznika Praw Obywatelskich powróciła za sprawą Piotra Ikonowicza, forsowan…