W minionym tygodniu hinduski parlament przyjął rządową ustawę o ułatwieniach w nadawaniu obywatelstwa uchodźcom z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu, lecz pod jednym warunkiem: że nie są muzułmanami. Do pierwszych manifestacji protestu doszło w północno-zachodniej części kraju, gdzie zginęło co najmniej sześć osób, by wczoraj objąć stolicę New Delhi. Policja biła manifestantów bez względu na wyznanie.

Nacjonalistyczna polityka premiera Narendy Modiego powoduje kolejne napięcia społeczne i ofiary. Jej celem jest marginalizacja społeczności muzułmańskiej w imię „tożsamości hinduskiej”, choć w Indiach od czasów niepodległości mieszka duża mniejszość wyznawców islamu – dziś to ok. 200 milionów osób (na ok. 1,3 miliarda ogółu populacji). Rząd Modiego odizolował już i wprowadził stan wojenny w muzułmańskim Kaszmirze, co stało się obiektem pełzającego konfliktu z sąsiednim Pakistanem. Tym razem zbuntowali się przede wszystkim muzułmanie ze stanu Assam, gdzie policja przystąpiła do krwawych represji.

Policja aresztowała dziesiątki studentów. indianews

Wczoraj do protestów dołączyły ośrodki uniwersyteckie w całym kraju. W New Delhi, na prestiżowym uniwersytecie Jamia Millia Islamia doszło do gwałtownych szarż policji na manifestantów: co najmniej setkę studentów odwieziono do szpitali. Według rektorki Nadżmy Achtar, policja nie rozróżniała uczestników manifestacji od całej reszty (studiuje tam młodzież wszystkich indyjskich wyznań) i szczególnie osób siedzących w bibliotece. Na filmach wideo widać zakrwawionych pracowników naukowych i studentów, sale zadymione gazem łzawiącym, ataki policji na kampusie i wokół.

Zdaniem ONZ, ustawa przyjęta przez nacjonalistyczny parlament jest „fundamentalnie dyskryminacyjna”. W północnych stanach Assam i Uttar Pradesh władze wyłączyły internet i zakazały manifestacji. Premier Modi oskarżył opozycję o organizację zamieszek, a minister spraw wewnętrznych Amit Shah zapewniał w telewizji, że „kultura, języki, tożsamość i prawa polityczne naszych braci i sióstr z północnego wschodu pozostaną nienaruszone”, jednak znaczna część populacji muzułmańskiej jest poważnie zaniepokojona.

Przeciw ustawie manifestują też hinduiści, lecz z innego powodu: obawiają się, że wywoła ona falę emigracji do Indii hinduistów z Bangladeszu, którzy „odbiorą pracę”. Ich ustawowe uprzywilejowanie (jak i Sikhów) miałoby pogorszyć już i tak niewysoki poziom życia na północnym wschodzie kraju. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego w kilku stanach tej części subkontynentu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak „wyklucza” muzułmanów to jest racjonalizm a nie nacjonalizm. „R” a nie „N” na początku

    1. Toluś hamuj się nieco i nie obrażaj mających inne zdanie. Zamiast inwektyw może pora argumentów poszukać?

    2. Rasizm czy dyskryminacja religijna to nie jest zdanie ani opinia.EOT

    3. Przyganiał kocioł garnkowi. Argumencik (skorpion) tylko ty i ziomuś macie prawo krytykować i obrażać autorów i komentujących na tym portalu? Zjedliście wszystkie rozumy oprócz ostatniego i najważniejszego własnej głupoty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…