Chodzi zarówno o duże, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Jesień zapowiada się bardzo boleśnie dla wielu sektorów gospodarki. W Stanach Zjednoczonych linie lotnicze American Airlines (AA) ogłosiły zwolnienie w październiku 25 tys. pracowników z powodu następstw epidemii koronawirusowej, powiększając olbrzymią falę bezrobocia, która na jesieni dotknie miliony ludzi.

Jak w wielu przedsiębiorstwach na świecie, w AA uważano jeszcze niedawno, że transport lotniczy, zarówno pasażerski, jak i towarowy, odrodzi się na jesieni, „ale tak nie będzie” – zakomunikował szef AA Doug Parker. Dochody w czerwcu były o 80 proc. niższe od dochodów rok temu. Gospodarkę hamują różne środki kwarantannowe podejmowane na nowo w związku z odkrywaniem, dzięki upowszechnieniu testów, coraz więcej zarażonych osób. Choć olbrzymia większość z nich nie ma żadnych objawów choroby, obawy przed nią paraliżują zapowiadany „restart” gospodarki.

Liniom lotniczym nie pomaga pomoc państwa: dostały 25 miliardów dolarów na przetrzymanie kryzysu, ale jest on silniejszy, niż się spodziewano. Inny przewoźnik United Airlines zapowiedział rozstanie się z 36 tys. pracowników.

Kryzys sanitarny dotyka dosłownie wszystkie sektory zarówno w Ameryce, jak i w Europie, gdzie pieniądze przygotowane przez Unię na wznowienie życia gospodarczego mogą okazać się dalece niewystarczające. Zwolnienia ogłaszają nawet duże media, jak np. brytyjski The Guardian, który rozstanie się z 180 pracownikami. Rządowa BBC ma zamiar zwolnić 520 ludzi.

Główny powód narastającej fali to „perspektywy finansowe nie do wytrzymania”. W Europie, która wprowadziła w pierwszych miesiącach epidemii różne środki ochronne, bezrobocie dotyka na razie przede wszystkim wielką masę pracowników tymczasowych, w budownictwie, przemyśle i handlu. Złe wiadomości napływają nawet z Chin, gdzie zaczęły padać prywatne banki, wywołując lokalnie różne formy paniki. Jesień zapowiada się jako szczyt masowych zwolnień, który może dotknąć niemal cały świat.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Od lat to słyszę zewsząd i widzę wszędzie. Na prawicy, na „lewicy”. U socjalistów i u liberałów. U wolnorynkowców i u etatystów. „Nadciąga wielki kryzys, który wszystko zmieni, jest tuż tuż”.
  Tysiące 'ekspertów” i „znawców” tylko o tym, miliony tweetów, wrzutek, wpisów, memów, hasztagów.
  A kryzysu jak nie było tak ni ma…to znaczy jest, ale u tych, którzy od dekad są w kryzysie-im się nic nie poprawiło i nie poprawi, bo ci, którzy wypatrują „kryzysu który wszystko zmieni”, zrobią wszystko żeby z kryzysu ci pierwsi nigdy nie wyszli.
  To nie jest strach przed ogólnoświatowym kryzysem. To jest strach przed kryzysem bogaczy. Niech ten kryzys wreszcie przyjdzie.

 2. Kryzys ma być,,światowy” a z tekstu wynika że poszkodowaną w jakiś poważniejszy sposób jest wyłącznie branża lotnicza… Przecież to w sumie niewielki sektor, a te zwolnienia nawet kilkunastu tysięcy pracowników przy STU PIĘĆDZIESIĘCIU MILIONACH ZDOLNYCH DO PRACY W USA nie robią jakoś na mnie wrażenia.

 3. „Kryzys światowy”:
  1. W jankesowie pewien 24 letni bejsbolista podpisał kontrakt na mocy którego przez 10 najbliższych lat będzie otrzymywał 137 tysięcy dolarów DZIENNIE, kontrakt opiewa w sumie na pół miliarda dolców.
  2. Nasz kopacz Lewy dostaje ponad 200 tysięcy zł. dziennie co daje astronomiczne 60 baniek rocznie..
  3. Kopacz Messi zarobił tylko w zeszłym roku 130 milionów euro…
  4. Jankescy miliarderzy praktycznie podwoili swoje majątki w trakcie i po pandemii, Bezos czy Gates „palą” pod kominkiem tysiąc dolarówkami…………
  5. Boski król disco polo czyli Zenek za 20 sekundowy spot dla Media Markt wziął milion złociszy….
  6. TVN, POLSAT czy TVP ma nie kończącą się kolejkę chętnych firm dostarczających im gotówkę poprzez zamawiane reklamy…….
  Mógłbym tak pisać bez końca więc nie dajmy sobie wmówić, że biznes odczuwa jakikolwiek kryzys, ktoś te pieniądze sportowcom, aktorom czy piosenkarzom wypłaca a więc kasa na rynku jest tylko pytanie u kogo i w jakiej ilości ale to już chyba wiemy…………..
  REDYSTRYBUCJA!!!!!!!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…