Share Button

Producent ubrań musi pokajać się za nieprzemyślaną reklamę, w której rasistowski kontekst bije po oczach w sposób naprawdę mało subtelny.

Czarnoskóry chłopiec reklamujący nową serię ubrań dla dzieci wystąpił na sesji zdjęciowej w zielonej bluzie z napisem „coolest monkey in the jungle”, czyli „najfajniejsza małpa w dżungli”. Naprawdę nikt z całego koncernu Hennes & Mauritz nie zauważył…?

Zdjęcie znalazło się na stronie sklepu internetowego odzieżowego giganta i wywołało międzynarodowy skandal – i to znacznie większy niż tylko niepochlebne komentarze internautów. Współpracę z firmą zerwał kanadyjski raper i producent muzyczny Abel Makkonen Tesfaye, znany jako „The Weeknd”.

Internauci również nie zostawili na firmie suchej nitki, zwłaszcza, że bluzy z tej serii, ale w innych kolorach i z różnymi napisami reklamowały białe dzieci. Komentujący doradzili, aby H&M wplótł w swoje logo jeszcze literki „S”, „A” i „E” – aby wraz z „H” i „M” ułożyły się w najbardziej adekwatne słowo – „SHAME”.

„Jest nam niezmiernie przykro, że takie zdjęcie powstało, jak również z powodu wprowadzenia do sprzedaży ubrań z takim napisem” – napisała szwedzka firma w oficjalnym oświadczeniu. „W związku z tym nie tylko wycofaliśmy zdjęcie z naszych kanałów, ale również ubranie z globalnej sieci sprzedaży”. Bluzę nadal można kupić przez internet, lecz reklamuje ją już inne zdjęcie.

Rasistowski skandal wybuchł w złym momencie – w ubiegłym roku akcje spółki straciły na wartości aż o 30 procent (nastąpił spadek sprzedaży w sklepach stacjonarnych). Analitycy po raz pierwszy zalecają pozbycie się akcji giganta.

Share Button

3 komentarze

 1. lubat napisał:

  Gdyby smarkacz był biały, to wszystko by było w porządku. Bo o białasach można wszystko, natomiast o opalonych nic. Żadnej aluzji, bo to już rasizm.

  • Tolek napisał:

   Pretensje miej do białych rasistów, którzy porównują czarnoskórych do małp.

 2. trader napisał:

  „W ubiegłym roku akcje spółki straciły na wartości aż o 30 procent (nastąpił spadek sprzedaży w sklepach stacjonarnych). Analitycy po raz pierwszy zalecają pozbycie się akcji giganta.” doradzają mądrze i przyszłościowo jak z frankiem. Ktos najwyrazniej chce nakupic tych akcji, a analitycy przeciez zawsze maja racje. I zawsze dzialaja w czyims interesie…. Nigdy nie sprzedawac na spadkach!! Nawet jak ciemny dziennikarski lud wyje „rasiiizm łooołooo”

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*