Z początkiem 2016 wchodzi w życie szereg ważnych zmian prawnych, m.in. ZUS-u, abonamentu RTV, kontroli prędkości na drogach, urlopu macierzyńskiego.

Kontrola prędkości już nie w gestii gminy, fot. wikimedia commons
Kontrola prędkości już nie w gestii gminy, fot. wikimedia commons

Zmienią się przepisy odnośnie do prawa do urlopu rodzicielskiego. Do tej pory prawo do rocznego urlopu mieli wyłącznie rodzice będący płatnikami ZUS. Teraz ci, którzy nie mają do niego uprawnień, przez rok będą otrzymywać świadczenie zwane „kosiniakowym” – w wysokości 1 tys. zł przez rok od urodzenia dziecka, lub dłużej – do 71 tygodni, w przypadku przyjścia na świat bliźniaków lub wieloraczków. To znacząco poprawi sytuację osób bezrobotnych, studentów, pracujących na umowach śmieciowych oraz płatników KRUS. Świadczenie tylko w 2016 r. ma trafić do 125 tys. osób. Ponadto rodzicom, którzy korzystają z urlopu rodzicielskiego i pobierają zasiłek rodzinny mniejszy niż 1 tys. zł, zostanie on podwyższony.

Zmienią się też zasady kontroli prędkości na drogach za pomocą fotoradarów. Kontrole nie będą już leżały w gestii straży miejskiej, na razie zajmą się nimi policja i sądy. Docelowo prawdopodobnie kontrole te trafią do obowiązków Inspekcji Transportu Drogowego. W Polsce funkcjonuje ponad 400 fotoradarów współfinansowanych ze środków unijnych. Wprowadzone zmiany mają na celu zaprzestanie bogacenia się gmin na wykroczeniach drogowych, na które często zbyt „gorliwie” reagowali funkcjonariusze.

Cofnięty zostanie obowiązek szkolny dla 6-latków z zachowaniem dobrowolności wysłania dziecka wcześniej do szkoły przy pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jednak nie będzie już klas tworzonych specjalnie z myślą o 6-latkach. Tegoroczni pierwszoklasiści zostaną „cofnięci” do zerówek. Te dzieci, które poszły do pierwszej klasy już w zeszłym roku, jako pełnoprawne siedmiolatki mają być jeszcze raz zapisane do tej samej klasy.

Ozusowane zostaną wszystkie umowy zlecenia do wysokości kwoty płacy minimalnej. Szacuje się, że kapitał pod przyszłe emerytury wpłynie w tym roku do ZUS w wysokości aż 350 mln zł.

Zunifikowane do prawa unijnego mają zostać również przepisy dotyczące kategorii prawa jazdy np. z nowelizacji ustawy usunięto zapis o tym, jakoby strażacy mogli otrzymać prawo jazdy na kategorię A w wieku 18 lat. Wyjątek ten dotyczy jedynie funkcjonariuszy policji i straży granicznej.

Powoli wprowadzane będą elektroniczne zwolnienia. Pracodawcy zatrudniający powyżej 5 ubezpieczonych osób mają do końca roku obowiązkowo założyć profil na platformie ZUS, by lekarze mogli wystawić zwolnienie w formie elektronicznej, którego nie trzeba będzie dostarczać pracodawcy w formie papierowej. Elektroniczne zwolnienia do stycznia 2018 mają całkowicie wyrugować tradycyjne, papierowe.

Jeśli chodzi o płatności abonamentu RTV, zostanie on obniżony w stosunku do deklarowanej w czerwcu 2015 r. wysokości o… 20 groszy.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Znowu znalazłem mijanie się z prawdą w Waszych artykułach. Tak ciężko weryfikować to co się napisało?

    „Kontrole nie będą już leżały w gestii straży miejskiej, na razie zajmą się nimi policja i sądy.”
    Sądy mają się zająć kontrolą ruchu drogowego?

    „Docelowo prawdopodobnie kontrole te trafią do obowiązków Inspekcji Transportu Drogowego.”
    To ciekawe prawdopodobieństwo, bo Inspekcja Transportu Drogowego jest przewidziana do likwidacji, a jej zasoby mają zostać przekazane Policji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Skandaliczne zachowanie policji podczas manifestacji pod Sejmem. Nie dopuszczono dziennikarzy do pikiety pro-life

O 19 pod Sejmem odbyły się dwie manifestacje: Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz kontra p…