Iran ostrzegał, że jeśli europejscy sygnatariusze porozumienia nuklearnego nie pomogą zniwelować skutków wypowiedzenia tego układu przez USA, to przestanie stosować się do jego zapisów. Nie były to puste słowa.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła informację podaną najpierw przez irańską agencję ISNA. Iran przekroczył ustalony w porozumieniu limit zapasów uranu wzbogaconego do 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U-235. 202,8 kg uranu równoznaczne jest 300 kg gazowego heksafluorku uranu. Dziś Mohammad Dżawad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu, potwierdził, że po 27 czerwca jego kraj zwiększył magazynowanie uranu.

To odpowiedź na kolejne wrogie gesty ze strony Stanów Zjednoczonych (na czele z odwołanym w ostatniej chwili atakiem) i w zasadzie stwierdzenie, że porozumienie atomowe zostało pogrzebane. Teheran, grożąc, że przekroczy dozwolone limity magazynowania uranu, wzywał europejskich sygnatariuszy układu, by przeciwdziałali sankcjom nałożonym przez USA na Iran, skoro sami deklarowali chęć utrzymania układu.

W zeszłym tygodniu państwa europejskie, które sygnowały układ, ogłosiły, że działa już system INSTEX, dzięki któremu możliwy byłby dalszy handel z irańskimi podmiotami z pominięciem waszyngtońskich sankcji. Ale według irańskiej dyplomacji to stanowczo za mało, by zniwelować ciosy zadane przez działania administracji Trumpa. Same deklaracje Unii Europejskiej, Francji czy Wielkiej Brytanii, krytykujących Trumpa, nie mogą Teheranowi wystarczyć.

Do momentu wypowiedzenia przez USA porozumienia nuklearnego agencje międzynarodowe podkreślały: Iran nie złamał porozumienia.

Teraz jednak sytuacja jest zupełnie inna. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że przekroczenie limitu magazynowania to tylko początek, a następnym krokiem będzie wzbogacanie uranu do wyższego poziomu niż zapisane w porozumieniu 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Podskakują i to na bezczela. Islamscy fanatycy z atomem. Jak Trampek sie wkurzy to ich wyzeruje…i bedzie miał racje

    1. Doszły rakiety od Sztyrlica, a sikhijskie orły wylądowały z bratnią pomocą.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Karczemna awantura wokół publikacji „Faktu”. Ziobro grozi mediom

Niesłychanej siły burza wybuchła po stronie PiS po publikacji brukowca „Fakt”, który w swo…