Zakończyła się wielka akcja maratonu pisania listów w obronie praw człowieka pod patronatem Amnesty International. W ten weekend akcja miała swój dwudniowy finał, w ramach którego najwytrwalsi pisali listy również w nocy z soboty na niedzielę.

Wstępnie w sobotę liczbę napisanych listów w 800 miejscowościach na terenie Polski oszacowano na 140 tysięcy, ale wiadomo już, że będzie ich co najmniej dwa razy tyle. Jest jeszcze szansa na pobicie zeszłorocznego rekordu – Polacy napisali ponad 360 tysięcy listów, zaś na całym świecie w ramach maratonu zorganizowano ponad 4,5 miliona różnych akcji charytatywnych w 200 państwach.

Listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane, pisali uczniowie, studenci, wolontariusze. W tym roku akcja odbyła się po raz siedemnasty. To zresztą inicjatywa, która narodziła się w Polsce – na pomysł wpadli pracownicy warszawskiego biura Amnesty International. W wielkim skrócie: do lokalnych biur Amnesty trafiają informacje o niesprawiedliwie uwięzionych, przetrzymywanych, głodujących, pokrzywdzonych przez autorytarne władze bohaterach wojennych, czy o dzieciach, które ucierpiały w konfliktach. Autorzy na podstawie dostępnych spisów bulwersujących spraw wybierają, w czyjej obronie chcieliby stanąć. Później AI przekazuje listy do właściwych rządów, więzień, ambasadorów, mając nadzieję, że los pokrzywdzonych poprawi się dzięki międzynarodowemu wstawiennictwu tysięcy ludzi.

W tym roku AI zachęcało do pisania głównie w obronie Tanera Kilica, prezesa Amnesty International w Turcji, który trafił do więzienia w czerwcu 2017 – i został wraz z grupą innych 10 obrońców praw człowieka oskarżony o terroryzm. Pozostałych wypuszczono po głośnych protestach, Kilic nadal jest przetrzymywany za kratami. Sporo listów spłynęło również w obronie Ni Yulan z Chin, sekowanej przez władzę, brutalnie pobitej przez policję niepełnosprawnej działaczki. Innymi popularnymi adresatami listów byli aktywiści z Czadu i Madagaskaru. Przy okazji tegorocznego finału nagrodą „Pióra Nadziei” Ai uhonorowała Pawła Cywińskiego z portalu uchodźcy.info.

Maraton pod patronatem AI organizowany jest zawsze koło 10 grudnia, gdyż wtedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948).

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…