Człowiek chodzi po ulicy, mija innych ludzi nie zwracając na nich uwagi, zatopiony w myślach o fatalnej sytuacji lewicy nie tylko przecież w Polsce, ale i na świecie, bezemocjonalnie patrzy w ekran telewizora i nawet nie wie, że może w każdym z tych miejsc otrzeć się o geniusza, który o tu, we własnym rękawie ma receptę na odrodzenie się lewicy w Polsce. Co tam odrodzenie – to recepta na potęgę i bezapelacyjne zwycięstwo lewicy z PiS-em. Przedstawił ją niedawno na łamach niezawodnej „Gazety Wyborczej”.

Już tytuł mówi nam wiele: „Kobiety, geje i zasiłki. Tak wygramy z PiS”. Następnie tytuł jest wyjaśniany. Majmurek jest zdania, że nie ma co walczyć z PiS na hasła socjalne. I tak się nie uda, ponieważ, łojezu, łojezu, „dziś Kaczyński dominuje wśród osób o niskich dochodach, z mniejszych ośrodków i gorzej wykształconych, czyli elektoratu, który tradycyjnie zagospodarowywała lewica, a który dziś w całym zachodnim świecie coraz wyraźniej skłania się ku populistycznej prawicy”. Czyli koniec, nie ma co się szarpać, skoro PiS jest skuteczny i, co gorsza, wiarygodny. Ale nie wolno tracić nadziei. „Czy to oznacza, że lewica jest w perspektywie najbliższych lat przegrana? Niekoniecznie. Obok socjalnego, lewica ma bowiem jeden front, na którym można sporo ugrać – obyczajowy (…) Jeśli lewica nie chce zostać znowu wypchnięta z Sejmu, to musi powalczyć jednocześnie jako siła wolnościowa i socjalna. Partia socjalu i genderu, punktująca Kaczyńskiego za złamanie socjalnych obietnic i formułująca program wolnościowy, jakiego nikt inny wiarygodnie nie podniesie”.

To genialne w swej prostocie. Lewica, od początku lat 70. biorąca w dupę na wszelkich frontach, ma dziś, wg Majmurka, tylko jedno ważne zadanie: zostać w tym samym miejscu, w którym tkwi od tamtego czasu właśnie. Z gwarancją kolejnych porażek.

Cały stary świat się chwieje, symptomy jego upadku widoczne są okiem gołym i nieuzbrojonym nawet dla ludzi słabo zorientowanych w meandrach współczesnej polityki, coraz więcej społeczeństw zadaje sobie fundamentalne pytania, ale to nieważne dla publicysty Jakuba Majmurka. Pragnie on, by lewica broń Boże nie przejawiała żadnej aktywności, ma stać, gdzie od dziesięcioleci stoi i na stojąco zdycha, a wszystko będzie dobrze. Nie przychodzi do głowy autorowi, że skoro zdesperowani ludzie zadają sobie ważne dla nich pytania, to ten, kto na te pytania da im przekonującą odpowiedź, może uzyskać ich poparcie i zaufanie.

A pytania są istotne: jaka powinna być dominująca forma własności środków produkcji? Na jaki system bezpieczeństwa międzynarodowego postawić, skoro dotychczasowy jedyne co zagwarantował, to ciągłe wojny i konflikty? Co trzeba zrobić, by światowy system gospodarczy nie poddawał się spekulacjom? Jak zwalczać wszechwładzę ponadnarodowych korporacji, podporządkowujących sobie całe państwa? To tylko niektóre.

Od lat lewicowi publicyści wskazują, że lewica nie odgrywa żadnej roli i nie potrafi przeciwstawić się neoliberalnej prawicy, ponieważ została zepchnięta na ich pole, w ich przestrzeń pojęciową i używa ich narracji. I jeżeli tego nie zmieni, nie zaproponuje swojego opisu świata, to nie czeka jej nic innego, jak tylko powolne umieranie. Tak, sfera obyczajowa, wprost dotykająca praw człowieka, jest i będzie niesłychanie ważna w walce o nowa rzeczywistość. Ale ograniczanie się tylko do niej jest nieskuteczne.

Idzie o to, by zmieniać świat, nieprawdaż? A Majmurek chce go tylko wyklepywać.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Co to znaczy lewica ? Lewica to walka klas a nie ugoda klas i rzuczenie okruchow z panskiego stolu …tego zaden PiS nie zrobi, lewica to walka anty-imperialistyczna, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to anty-militaryzm a wiec anti-NATO, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to prawo kobiet ludowych a nie obyczajowo-mieszczanskich (prawo do aborcji i planowanego macierzynstwa, prawo do pracy, prawo do awansu spolecznego) tego zaden PiS nie zrobi, lewica to prawo do swego zycia prywatnego bez ingerencji panstwa, Kosciolow i innych wladz tego zaden PiS nie zrobi, lewica to naukowe planowanie ekonomiczne i obalenie wolnego i nie skontrolowanego rynku, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to suwerennosc ludu a wiec i suwerennosc narodu w ramach internacjonalizmu i antyglobalizmu, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to gwarantowana praca tu i teraz, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to uspolecznienie srodkow produkcji i wymiany, kontrola pracownicza w zakladach prywatnych, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to prawo do informacji a wiec uspolecznienie wielkich mediow, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to awans spoleczny a wiec awans kulturalny, czyli uniwersytety robotnicze i ludowe, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to zwiazki zawodowe demokratyczne, oddolne, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to demokratyczna samopomoc i samoobrona ludzi potrzebujacych, tego zaden PiS nie zrobi, lewica to zgoda ryzykowac swojego bezpieczenstwa w imie interesu ogolu, tego zaden PiSowiec nie zrobi. Lewica to sojusz robotnikow, pracujacego chlopstwa, pracownikow sfery uslug, drobnych producentow, postepowych pracownikow intelektualnych i burzuazji narodowej przeciwko burzuazji kompradorskiej i imperialistycznej …tego zaden PiS nie zrobi !!!! Lewica to sojusz i wzajemny szacunek przekonanych ateistow, agnostykow, postepowych chrzescijan, postepowych muzulmanow, postepowych zydow i innych rzecznikow postepu spolecznego i naukowego, tego zaden PiS nie zrobi. Lewica to wspolny front ludzi pracy, narodow okupowanych, krajow walczacych o swoja suwerennosc i panstw niezaleznych lezacych na peryferiach systemu globalnego …tego zaden PiS nie zrobi !!!!!! A wiec glowy do gory …naprzod Warszawo !

 2. Lewica oddała bez walki media neoliberalnym siłom w pacht.
  Skutki – widać gołym okiem.
  A bez propagandy nie ujedziecie ani kroku.
  Sam autor tego tekstu nie dalej jak dwa dni wstecz zauważył wypowiedź jednej z protestujących matek niepełnosprawnego dziecka…. to święte oburzenie – ,,jak to opodatkować najbogatszych dodatkowym podatkiem?!?!?!”
  Tak działa skuteczna propaganda.
  A Majmurek – jak to on zwykle. Dba aby lewicy nigdy nie odrosły zęby.

 3. lewica ma swoją narrację i swój opis świata, tylko… nie wiedzieć czemu zaczęła się tego wstydzić… może dlatego, że – o zgrozo – trudno na tym zarobić?

 4. I znowu…co Wyborcza napisała,”lewica” musi” wałkować do usr… śmierci.
  Wyborcza sądem, wyrocznią, autorytetem i ostateczną instancją. Jeśli Wyborcza o czymś nie pisze, to to nie istnieje.
  A idźcie wy wszyscy w….

 5. No cóż Panie Maciej, niejeden Majmurek na lewicy. A i więksi od niego łapę do tego przyłożyli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Obrazki z granicy i w związku z nią

Dwie byłe Pierwsze Damy (że tez musimy małpować od Amerykanów akurat najbardziej idiotyczn…