Okoliczność ta wydaje się  zabawna – przed Sądem Okręgowym w Warszawie stanie… Facebook. Ten uznał bowiem pozew złożony przez człowieka nazwiskiem Świrski, prezesa Reduty Dobrego Imienia.

Źródło: Pixabay https://goo.gl/Q2QdoV

Sprawa dotyczy słynnej histerii polskich radykalnych patriotów z początku listopada ubiegłego roku. Wówczas doszło do blokad, likwidacji lub zawieszeń licznych kont i stron na FB powiązanych z inicjatywami lub ważnymi osobami polskiej ekstremistycznej prawicy. Największy lament wzbudziła blokada strony Marszu Niepodległości, gdyż uniemożliwiło to kontynuację zbiórki pieniędzy. Miesiąc po tych wydarzeniach Maciej Świrski powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Facebooka, a Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął pozew do rozpoznania. W tej chwili jego treść tłumaczona jest na j. angielski – stosowne dokumenty zostaną wysłane do USA i Irlandii. Zawiadomienie Świrskiego dotyczyło – jak podaje portal Telewizji Republika – „blokowania profili katolickich i narodowościowych, a także tolerowaniu treści nawiązujących do symboli komunistycznych”.

– Dla nas jest to wielki sukces. To pierwsza tego rodzaju sprawa. Facebook, spółka amerykańska, z główną siedzibą w USA, będzie odpowiadała za naruszenie prawa i konstytucji kraju w którym prowadzi działalność. Sprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jest to spółka o zasięgu globalnym, ponieważ funkcjonuje w przestrzeni internetowej – powiedziała Urszula Wójcik, rzecznik Reduty Dobrego Imienia, cytowana na wspomnianym portalu.

Jej zdaniem Facebook stosuje blokady i ograniczenia w dostępie do informacji według kryteriów, które wykluczają ze względu na narodowość, przekonania polityczne bądź religijne, narusza prawo do pozyskiwania informacji, uzyskiwania rzetelnych, prawdziwych treści – wolnych od ingerencji zewnętrznej, swobody komunikacji i do godności.

Według powoda zgromadzona dokumentacja dowodowa wykazuje jednoznacznie, że Facebook nie blokuje ani treści komunistycznych, ani żadnych profili, na których znajdują się komunistyczne symbole. Jednocześnie prześladuje ponoć profile i strony sławiące tzw. Żołnierzy Wyklętych czy zdarzenia ich upamiętniające, a także wydarzenia o charakterze katolickim czy narodowym.

Pozew Świrskiego uzyskał entuzjastyczne poparcie senatora PiS Waldemara Bonkowskiego, który nie mógł przeboleć faktu blokady jego konta po tym jak w grudniu 2016 r. zamieścił na swoim profilu na FB swoje postulaty deubekizacyjne.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Flagę dać! Flagę do sądu! Czemu Reduta Dobrego Imienia nie poda do sądu polskiej flagi?! Przecież ta czerwień na fladze to komunistyczna jest!

  2. i dobrze że FB trochę utempreują – teraz blokują prawicę bo jest zagrożeniem, gdy będzie nim antyoligarchiczna lewica za nią też się wezmą…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…