“Rzeczpospolita” alarmuje, że w Polsce nasiliła się działalność przemytników ludzi. Od stycznia do września 2016 zatrzymano prawie 6 tysięcy migrantów nielegalnie przekraczających polską granicę.

fot. wikimedia commons

Część z nich z pewnością zapłaciła wcześniej gangom, zajmującym się przerzucaniem uchodźców (głównie z Syrii i Czeczenii) na zachód. Szlaki przemytników w ciągu roku przeniosły się ze wschodu na południe – jak informuje Straż Graniczna. Jednak nadal najwięcej nielegalnych imigrantów przedostaje się do Polski od strony Ukrainy. Po przekroczeniu zielonej granicy, przemytnicy czekają z samochodami, którymi przewożą uchodźców dalej – bywa, że z przesiadkami – najpierw jadą w głąb kraju, potem zwykle w kierunku Niemiec.

Szacuje się, że w 2015 gangi zajmujące się szmuglowaniem ludzi zarobiły około 5 miliardów dolarów na przewożeniu ludzi z (najczęściej) Bliskiego Wschodu na zachód Europy. Polska Straż Graniczna stoi na stanowisku, że przemyt nie ustanie, a dochody przemytników w 2017 jeszcze się zwiększą.

Polscy przemytnicy biorą zwykle od 500 do 700 euro za osobę. Tyle brał gang rozbity niedawno przez Śląską Straż Graniczną. Na czele stało małżeństwo polsko-syryjskie, które przerzuciło przez Polskę około setki osób.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

W ochronie Dworca Centralnego w Warszawie pracują rasiści

W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, dokumentujące prawdopodobnie popełnienie przes…