Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zgodził się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, że NATO powinno „dużo bardziej” zaangażować się na Bliskim Wschodzie i szczególnie w regionie Zatoki Perskiej. Stoltenberg przytaknął Trumpowi, gdy ten zażądał telefonicznie wsparcia organizacji.

Niektóre ślady uderzenia irańskiego na amerykańską bazę lotnicza Ain al-Asad w Iraku. screen

Trump, z którego zeszło powietrze po ataku irańskim na dwie bazy amerykańskie w Iraku, zwrócił się o pomoc do NATO zaraz po swym wczorajszym przemówieniu. Wbrew swym wcześniejszym zapowiedziom, Trump zrezygnował z bombardowań Iranu na rzecz „wzmocnienia” sankcji gospodarczych. Według komunikatu NATO, „obie strony zdecydowały pozostać w ścisłym kontakcie”, jeśli chodzi o tę sprawę. Stoltenberg oczywiście „potępił” irańską ripostę na amerykański zamach terrorystyczny w Bagdadzie, w którym zginęli iraccy i irańscy oficerowie.

Tymczasem amerykański instytut studiów międzynarodowych Middlebury opublikował zdjęcia satelitarne Planet Labs części amerykańskiej bazy lotniczej Ajn al-Asad po irańskim ataku rakietowym, na których widać kratery po irańskich eksplozjach i wywołane nimi zniszczenia hangarów i innych instalacji wojskowych, w tym systemów radarowych. Przeczą one doniesieniom niektórych mediów, jakoby Amerykanie nie ponieśli żadnych strat (Trump je przemilczał). Baza Ajn al-Asad nie została wybudowana przez Amerykanów po napaści na Irak w 2003 r., jak utrzymywał amerykański prezydent, lecz przez przedsiębiorstwa jugosłowiańskie i irackie w ubiegłym wieku, jeszcze za władzy Saddama Husajna.

Po telefonie Trumpa NATO wstrzyma wycofywanie części swych ludzi podjęte po decyzji Iraku o wycofaniu zagranicznych sił zbrojnych z kraju. Niektóre państwa zdążyły już ogłosić swe częściowe lub całkowite wycofanie z Iraku (jak m.in. Niemcy, Rumunia, Słowacja, Chorwacja), gdyż ich status zmienił się na okupacyjny. Nie wiadomo na razie w jakiej właściwie skali NATO zaangażuje się w amerykańsko-izraelską politykę w regionie. Będzie to przedmiotem rozmów z krajami członkowskimi, w tym z Polską.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przypominam tylko nieśmiało, że Stoltenberg jest przedstawicielem norweskiej Partii Pracy która to zaś jest w Międzynarodówce Socjalistycznej…………
    Lewica psia mać, lewica miłująca pokój — miłuje ale na jankeskiej smyczy.

    1. I co z tego że jest? Ale kaskę przytulić lubi, a dulary wef szczególności… Ostatnio TVP1 wyświetla program nt. spółki ,,Burisma” w której królował Biden jr., a towarzyszył mu Olek Kwaśniewski. Ciekawe dane jeden przytulił milionik ojro o tym ile synek USA-ńskiego wicka przytulił – nic nie wspomniani, ale z szału z jakim Biden senior walczył z wywlekającymi tę sprawę można wnosić że Olek dostał to co ze stołu spadło…
      To spodziewasz się czegoś więcej po obecnej ,,lewicy”??? Przecież dopiero widmo wylotu z systemu finansowania partii politycznych sprowadziło Zandberga na ziemię i usadziło nieci jego anty-SLD zapędy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

USA wracają do przedwyborczego zabijania więźniów

Po 17 latach przerwy, federalna administracja amerykańska postanowiła wrócić do tradycji e…