ZNP ogłosiło dzisiaj, że przygotowuje procedury wejścia w spór zbiorowy. jeśli manifestacje i inne formy sprzeciwu wobec reformy minister Zalewskiej nie podziałają, nauczyciele odmówią prowadzenia lekcji.

Ana Zalewska, minister edukacji narodowej/facebook.com
Ana Zalewska, minister edukacji narodowej/facebook.com

Związek planuje pikietę w czasie I czytania projektu nowelizacji prawa oświatowego oraz wielką demonstrację w Warszawie 19 listopada, a także akcję informacyjną o negatywnych skutkach reformy, szykowanej polskiej szkole przez Annę Zalewską. Jeśli te środki nie zadziałają, może dojść do strajku – ZNP ogłosiło dzisiaj, że przygotowuje się do sporów zbiorowych. Zmiany, proponowane przez MEN, nauczyciele uważają za „demontaż systemu oświaty”, zaś likwidację gimnazjów za zaprzepaszczenie wieloletnich starań i ogromnych środków, przeznaczanych na te szkoły przez samorządy. Obawiają się też zwolnień na szeroką skalę oraz domagaj się podwyżek – jak wykazał niedawny raport Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii, gdzie zarobki nauczyciela są niższe niż PKB przypadający na mieszkańca. Z protestów są gotowi zrezygnować tylko wtedy, kiedy rząd wycofa się w planów reformy oświaty i zwiększenie nakładów na szkolnictwo.

Minister Zalewska tymczasem po raz pierwszy odkąd zapowiedziała likwidację gimnazjów i rewolucję w polskiej szkole, przyznała, że nauczyciele mogą się jednak obawiać o zatrudnienie – chociaż, jak stwierdziła, „tylko ci na umowach na czas określony”. Nie chciała podać żadnych liczb, jednocześnie twierdząc, że „nigdy w Polsce nie było tak przejrzyście wprowadzanej reformy”. Z dobrymi opiniami na temat działań Zalewskiej nie zgadzają się ministrowie z jej własnego rządu – Ministerstwo Finansów podważyło tezę o tym, że reforma będzie się odbywać „bezkosztowo”. Negatywną opinię wydało także Rządowe Centrum Legislacji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Celem każdej reformy jest wyrzucenie części nauczycieli. A może tak od razu zlikwidowac całe szkolnictwo? I założyć tajne komplety? Ale za co wtedy Zalewska będzie brała pensję? Za to samo co teraz – za bycie PiSłomanką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Raport Ministerstwa Zdrowia: wśród zaszczepionych umierają głównie osoby starsze i chore

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, zdecydowana większość osób, które zmarły w ciągu ost…