Opublikowano dziś w Paryżu wyniki badań prowadzonych od 5 lat w amerykańskich stanach Kolorado i Waszyngton oraz w Urugwaju, tj. w krajach, gdzie marihuana stała się legalna. „Legalizacja nie wpłynęła na zwiększenie konsumpcji w młodym pokoleniu, ale zwiększyła skłonność do niej u osób powyżej 25 r. życia.” Czyli za palenie zabrali się starsi.

źródło: Wikimedia Commons

Według  Narodowego Instytutu Studiów Wyższych nad Bezpieczeństwem i Wymiarem Sprawiedliwości (Inhesj), który współpracował z Francuskim Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień (OFDT), zaobserwowano obniżenie społecznego postrzegania marihuany jako ryzykownego narkotyku. Wzrosła liczba kierowców po jego zażyciu, a najmłodsi nie chcą już się leczyć, czy odzwyczajać, bo nie widzą w paleniu nic groźnego.

W Urugwaju wzrosły właściwie wszystkie wskaźniki – nowych palaczy, okazjonalnych i stałych, również wśród młodzieży. Ale tylko w Stanach Zjednoczonych odnotowano problem sanitarny z osobami hospitalizowanymi z powodu rzekomych otruć marihuaną.

Zdaniem Ivany Obradovic, wice-dyrektorki OFDT i współautorki studium, nie pozwala ono „przesądzać efektów ewentualnej legalizacji w Unii Europejskiej, gdzie konteksty używania marihuany różnią się, ale dodaje elementy naukowe do debaty publicznej na ten temat”.

Według OFDT, Francuzi należą do największych konsumentów konopi rekreacyjnej na naszym kontynencie. W 2014 r. 17 milionów obywateli przyznało się do konsumpcji. 700 tys. pali codziennie. Najwięksi producenci trawki i haszyszu używanych w Europie to Maroko, Albania i Holandia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Widzę 1 realne przeciwwskazanie: praca wymagająca koncentracji. Owoc zakazany dla programistów, pilotów, chirurgów, tłumaczy, kierowców, operatorów maszyn, itp. Próbowałem 2 razy: 1988 i w 2005. Za każdym razem tydzień rozkojarzenia. Czyli nie mogę. Z drugiej strony, robota daje mi znacznie lepszego kopa. Po kilkunastu godzinach na komputerze widzę kolory i słyszę chóry anielskie. Naturalne endorfiny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…