Doszło do dewastacji muru dawnego getta w Krakowie przy ul. Limanowskiego. Najprawdopodobniej sprawcami byli prawicowi ekstremiści. Policja wciąż poszukuje sprawców.

Na historycznym fragmencie muru getta w Krakowie pojawił się wulgarny napis i swastyka. Wandale oblali też smołą pamiątkową tablicą.

Na miejscu pracują funkcjonariusze policji. Sprawdzą monitoring z pobliskiej szkoły. Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi do dwóch lat więzienia. Przyprowadzono też policyjnego psa, ale zwierzę nie podjęło tropu.

– Tego dotąd nie było w Krakowie. To bardzo smutna sytuacja. Rosh Hashana [żydowski Nowy Rok – przyp. red.] i coś, czego naprawdę dotychczas nie mieliśmy w Krakowie – mówi Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

– Jestem wstrząśnięty. Czegoś takiego w Krakowie nie było od lat. Tego nie zrobili kibice, to czysto antysemicki wybryk i trzeba to powiedzieć wprost. – powiedział portalowi krakow.wyborcza.pl Michał Zajda, wiceprzewodniczący krakowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

– Demony antysemityzmu siedzą w polskich szafach od wielu lat i widzimy, jak dzisiaj z tych szaf wychodzą – dodał Zajda. Jego zdaniem, polskie władze nie przeciwdziałają tej patologii w sposób efektywny.

Warto przypomnieć, że wcale niedawno podobny incydent miał miejsce w Tarnowie. Na murze żydowskiego cmentarza w Tarnowie pojawił się napis: „Konfederacja przeciwko Żydom #447”; numer jest odniesieniem do amerykańskiej ustawy zobowiązującej waszyngtońską administrację do wspierania roszczeń izraelskich organizacji dotyczących „mienia bezspadkowego” pozostałego w Polsce po wymordowanych Żydach, po II wojnie światowej.

– Od kilkunastu miesięcy obserwujemy w Polsce narastającą nienawiść w stosunku do jakiejkolwiek inności. Podsycają ją sami politycy, nakręcając spiralę przemocy i wrogości w okresie wyborczym. Nie mam wątpliwości, że w kolejnych tygodniach takie akty będą się nasilać – komentował wówczas Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No i kolejny raz zwykłych chuliganów wyzywa się od nazistów. A tu po prostu trzeba zgarnąć i karać – tak samo jak bazgrzących po ścianach bloków na osiedlach ,,graficiarzy” którzy z artystycznym rysunkiem mają niewiele czy zgoła nic wspólnego. Jakoś destruktorów nie wypisujących debilnych hasełek nie wyzywacie od ,,nazistów”… a szkody identyczne i pomnik czy jego otoczenie czy blok mieszkalny trzeba odmalować. Bezkarność takich wyczynów powoduje wysyp chętnych ze sprayem w łapie.

  2. A jaką macie pewność, że to zrobili Polacy? Może to zrobili sami Żydzi aby pokazać że niby tak mają źle i są prześladowani? Już kiedyś w Ameryce było coś podobnego.

    1. Szansa na taki przebieg sprawy jest minimalna, co mieliby uzyskać polscy Żydzi taką akcją?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Węgry ustawą uderzają w społeczność LGBT. „Antyludzkie, antydziecięce, antyrodzinne prawo”

Węgry wprowadzają zakaz „promowania homoseksualizmu i zmiany płci”. Ustawę w t…