Koszule stylizowane na stroje z czasów III Rzeszy znikną z sklepów marki Reserved – poinformował jej właściciel, koncern LPP. Decyzja jest efektem zmasowanego protestu klientów sieci, którzy dali jasno do zrozumienia: nie życzymy sobie nazistowskich akcentów.

facebook.com/ANTY-SYF

To była jedna z najszybszych i najskuteczniejszych akcji bojkotu konsumenckiego w ostatnich latach. W środę wieczorem pojawiła się informacje o nowej kolekcji ciuchów w sklepach Reserved. Reakcja była jednoznaczna: szok i niedowierzanie. Na zdjęciach widzieliśmy bowiem  ogolonego na łyso modela ubranego w beżową koszulę z długim rękawem i charakterystycznym wysoko zapinanym kołnierzem. Na nogach miał wysokie czarne glany. Komentujący zauważyli, że mężczyzna wygląda jak neonazista z filmu „Fanatyk” albo inny psychopatyczny zwolennik Adolfa Hitlera. Ktoś inny zwrócił uwagę, że w niemieckiej kolekcji nie ma takiego akcentu. Czyżby więc hitlerowska koszula była kierowana wyłącznie do polskiego konsumenta?  Na fanpejdżu marki pojawiło się mnóstwo negatywnych opinii. „Już zawsze będziecie mi się kojarzyć z nazistami. Ale widzę, że wam to pasuje”, Czy elementem nowej kampanii będzie noc kryształowa?”„Stylizacja na neonazistę. Jak można w kraju, który tyle wycierpiał z rąk i karabinów nazistów stworzyć taką linię odzieży, która nawet nie przypomina, ale replikuje strój niemieckich bojówek. Kto tu upadł na głowę i z kim zamienił się mózgiem????? Bojkotuj Reserved. Na Facebooku powstało też wydarzenie Wzywamy do bojkotu marki Reserved i firmy LPP,

Marka zareagowała dość szybko. W czwartek na fanpejdżu Reserved pojawiła się informacja o wycofaniu kolekcji. „Wojskowe motywy to w tym roku bardzo silny trend w modzie, ale komentarze internautów pokazują, że jedna z męskich koszul i stylizacja, w jakiej została przedstawiona, wzbudziły negatywne skojarzenia. W związku z tym podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wycofaniu tego modelu ze sprzedaży on-line i w sklepach stacjonarnych” – czytamy w komunikacie.

Większość klientów przyjęła komunikat z zadowoleniem. „A już miałem się podpisać pod bojkotem. Fakt, pomysł z faszystowskimi koszulami w dzisiejszej Polsce przerażający. Ale wielkie gratulacje dla Reserved za błyskawiczne wycofanie się z takiego pomysłu. Jak powiedział dzis w GW prof. Kozminski: «Najlepszy przywódca to ten, który parę razy leżał na deskach, ale umiał się podnieść. Tego życzę wszystkim menedżerom z Reserved!»”Część zapowiedziała jednak kontynuacje bojkotu. „Nie myślcie, że ludzie puszczą wam to płazem. Promowanie nazizmu nie przejdzie w naszym kraju” – czytamy w komentarzach.

Afera z hitlerowską kolekcją nie jest jedyną rysą na wizerunku firmy LPP.  Urząd Kontroli Skarbowej w Gdańsku wykazał w ubiegłym roku, że LPP podało błędne rozliczenie kosztów uzyskania przychodu za rok 2012. Firma udzieliła sublicencji zarejestrowanej na Cyprze spółce Gothals Ltd, co wpłynęło na zaniżenie podstawy opodatkowania w Polsce. Koncern musi zapłacić 24 mln zł zaległego podatku.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Pierwszy raz słyszę o firmie reserved, nigdy nie odwiedzałem, ale teraz pójdę i zobaczę jakie ciekawe ciuchy tam mają.

 2. nie widzę różnicy w stroju wojskowym hitlerowców czy np.yankeskich wojsk wszystkie mają równy mianownik i podtekst są symbolem zła i wojny

 3. Ale wy wiecie że to Amerykański krój i Amerykańskie bele? (Stopnie) XD
  Tak wielkiej ignorancji i kolejnej kompromitacji lewackich agitatorów bym się nie spodziewał, zaraz o gówno będą się czepiać bo zbyt brunatne. XD

  1. Ale ty wiesz, że to nadal jak mundurek brunatnych koszul wygląda? Belka może być amerykańska albo armeńska, nikogo to nie obchodzi.

   Ważne jest, że ty twierdzisz, że coś co wygląda jak brunatna koszula brunatną koszulą nie jest. Nie masz zakwasów od tej gimnastyki umysłowej?

 4. Nietaktem to jest pierdnięcie w filharmonii a nie wystawianie nazistowskich ciuchów na sprzedaż. To?! To obrzydliwość i plugawe świństwo. Na propagowanie ustrojów totalitarnych są paragrafy w naszej Konstytucji.
  Ja i moi znajomi nawet nie spluniemy w stronę sklepu z ich szmatami. A na każdego pajaca w ich ciuchach za to wręcz przeciwnie. Faszystów, nazistów i ich fanów-stulejaży na stryczki!

 5. a ja chętnie taką kupię…Na przekór jakimś lewakom z szyszkami w dupach.Bo się kojarzy. Ale terroryści w swoich sukienkach biegający po Europie to już jest OK i nikomu się nie kojarzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…